Mobil Programlama

Android

Uygulama İçi Satın Alma Nedir?

Lisans: Creative Commons 26.11.2020 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler: Eğitmen: Atalay Keleştemur

Uygulama içi satın alma, Google Play hizmetinin sunduğu dijital içeriğin, uygulamalarınız aracılığıyla satın alınmasını sağlayan bir servistir. Bu hizmeti kullanarak fotoğraf ve müzik gibi indirilebilir medya dosyaları satabileceğiniz gibi oyun bölümleri, iksirler, premium hizmet ve özellikler gibi sanal içerik de satabilirsiniz. Uygulama içi satın alma özelliğini iki farklı şekilde kullanmak mümkün:

  • Standart uygulama içi ürünler (tek seferlik faturalandırma)
  • Abonelikler (otomatik faturalandırma)

Uygulama içi faturalandırma hizmetini kullanarak, gerek bir uygulama içi ürün gerekse de bir abonelik satın alınması durumunda, Google para transferi için gerekli olan tüm ayrıntıları kendisi hallediyor. Dolayısıyla geliştirdiğiniz uygulamanın, finansal hareketlerle ilgili herhangi bir müdahalesi bulunmuyor. Bu da kullanıcıların ödeme sistemine olan güvenini artırdığı gibi hataları da minimuma indiriyor.

Google Play her defasında, ödeme yapısı için aynı arkaplan servisini kullanarak, kullanıcıların da aynı satın alma tecrübesine sahip olmalarını sağlıyor. Bu sayede, kullanıcılar farklı bir durumla karşılaşmayarak, bu platformun güvenli bir ödeme yapısına sahip olduğunun farkına varıyor ve güvenli alışveriş yapmaya devam ediyorlar. Bu aynı zamanda kullanıcıların bir süre sonra daha hızlı bir şekilde işlem yapmalarına da olanak tanıyor.

Google Play üzerinden yayınladığınız herhangi bir uygulama, In-App faturalamaya kolayca entegre edilebiliyor. Herhangi bir başka hesaba kaydolmaya ya da yeni bir hesap oluşturmaya gerek olmaksızın, Google Play Developer Console hesabı ve Google Wallet ticari hesap üzerinden tüm işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Uygulama içi faturalandırma özelliğini entegre edebilmek için Android SDK ile birlikte gelen örnek uygulama kodlarını inceleyebilirsiniz. Bu sayede kendi uygulamanıza bu kodları entegre ederek, projeniz için bir uygulama içi satın alma ya da abonelik sistemi oluşturabilirsiniz. Daha fazla bilgi için In-App Billing sayfasını ziyaret edebilirsiniz.