Mobil Programlama

Android

Verileri Kaydetmek

Lisans: Creative Commons 26.11.2020 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler: Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

Çoğu Android uygulaması, kullanıcısının ilerlemesi kaybolmasın diye onPause() olayları sırasında uygulama durumuna ilişkin bilgileri kaydediyor olsa bile veri kaydetme ihtiyacı duyar. Anlaşılması zor olan çoğu uygulama da kullanıcı ayarlarını kaydetmeye ihtiyaç duyar. Bazı uygulamalar büyük miktarda bilgiyi dosyalarla ve veritabanlarıyla yönetmek zorundadır. Bu ve sonraki birkaç eğitim içeriği, size Android'teki başlıca veri depolama seçeneklerini gösterecektir:

  • Basit veri tiplerini anahtar-değer çiftleri şeklinde "shared preferences" dosyasına kaydetmek
  • İstediğiniz şekilde dosyayı Android'in dosya sistemine kaydetmek
  • SQLite ile yönetilen veritabanlarını kullanmak

Bu doğrultuda sıradaki eğitim içerikleri şunlar olacak:

  • Anahtar-Değer Çiftlerini Kaydetmek: Küçük boyutlardaki verileri anahtar-değer çiftleri şeklinde kaydetmeye yarayan "shared preferences" dosyalarını nasıl kullanacağınızı burada öğrenebilirsiniz.
  • Dosyaları Kaydetmek: Genellikle sıra sıra okunan uzun veri parçalarını basit dosyalar şeklinde nasıl kaydedeceğinizi burada öğrenebilirsiniz.
  • Verileri SQL Veritabanına Kaydetmek: Yapılandırılmış veriyi yazmak ve okumak için bir SQLite veritabanını nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

Bu sayfadaki parçalar Android Open Source Project kapsamında oluşturulmuş ve paylaşılmış içeriğin küçük değişiklikler yapılmış hâlidir ve Creative Commons 2.5 Attribution License'ta belirlenen koşullara göre kullanılmıştır.

Bu eğitim içeriğinin orijinal hâline buradan ulaşabilirsiniz: Saving Data