Robotik ve Kodlama

Arduino

Elektroniğe Giriş

Lisans: Creative Commons 26.11.2020 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler: Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

Arduino, yazılım ve elektroniğin bir araya getirildiği ortamdır. Bu yüzden Arduino kullanmaya başlamadan önce temel elektronik bilgilerimizi tazelemeliyiz. Bu bölümde temel elektronik devre elemanlarını tanıyacağız ve bu elemanların nasıl kullanıldığını öğreneceğiz. Bu konuda daha önce çalışma yapmış olanlar bir sonraki konuya geçebilirler.

 

Dijital ve analog sinyaller

Sinyaller analog ve dijital olmak üzere ikiye ayrılır. Analog sinyaller devamlı sinyallerdir ve her değeri alabilirler. Örnek olarak Sinüs sinyali verilebilir. Dijital sinyaller ise devamlı değildir ve adım adım değişir. Örnek olarak PWM, kare dalgalar verilebilir. Arduino analog sinyalleri işleyemez, fakat doğadaki etkiler ve sensörler analog sinyal ile çalışır. Bu sinyallerin Arduino'da işlenebilmesi için dijital sinyale çevrilmesi gerekir. Bu çevirme işlemine analog dijital çevrim (ADC) denir.

Arduino'nun çıkış pinleri sadece 0 veya 5 volt verebilmektedir. Eğer bu pinlerden analog çıkış almak isterseniz, yani 0 veya 5 volt arasında, dijital analog çevrim (DAC) yapmalısınız. Bu özellikleri daha sonraki konularımızda daha detaylı olarak işleyeceğiz.