Mobil Programlama

iOS

DERS PROGRAMI
iOS 201 Ders Programı

iOS Eğitimlerine Başlarken...

Lisans: Creative Commons 26.11.2020 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler: Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

iOS platformuna mobil uygulama geliştirirken kullanılacak en temel programlama dili Objective-C'dir. Objective-C, C dilini temel alan ve sonradan Nesne Yönelimli (Object Oriented) hale getirilen ve Apple şirketi tarafından tüm cihazlarda kullanılan büyük bir ekosistemdir.

iOS platformuna geliştirme yapabilmek için eğitimleri 4 başlıkta sıraladık.

  • iOS 101 eğitiminde; temel C bilgisine sahip olmanız, C, C++ ve Objective-C uygulamalarını bilgisayarınızda çalıştırabilmeniz hedeflenmektedir. Objective-C dünyasıyla ilk kez tanışacaklar için hem dilin temel kavramları hem de uygulamaya yönelik kod örnekleriyle birlikte bir anlatım esas alınmıştır.

  • iOS 201 eğitiminde; iOS platformunun ayrıntılarına ve geliştirme ortamına değinilmiştir. Platform özelinde bilgiler, cihazların özellikleri ve iOS için geliştirme ortamının kurulumu anlatılmıştır.

  • iOS 301 eğitiminde; artık Objective-C ve iOS platformu hakkında bilgi sahibi olan kişilerin bu bilgilerini bir araya getirerek, ilk iOS uygulamalarını yazmaları amaçlanmıştır. Geliştireceğiniz uygulamalara yönelik çeşitli yazılımlar ve bunların uygulamalarınıza nasıl aktarılacağı ise eğitimlerin içerisinde örnek kodlarla paylaşılmıştır.

  • iOS 401 eğitimi; iOS programlamayı bir üst basamağa taşıyan, ileri seviye bilgiler içermektedir. Paylaşılan kod örnekleriyle uygulamanıza ekleyebileceğiniz yeni özellikler, iOS platformunun gelişmiş özelliklerinden yararlanabilmeniz içindir.

İleri seviye eğitimlerde sizler için yazdığımız örnek uygulamalar üzerinde rahatça çalışabilmeniz ve kendi uygulamalarınızı üzerine inşa edebilmeniz adına hazırladığımız Xcode proje çıktıları eğitim sayfalarının sol sütununda 'kodları indir' seçeneğinde .zip formatında paylaşılmıştır.