Mobil Programlama

iOS

iPhone ve iOS Üzerine Bilgiler

Lisans: Creative Commons 26.11.2020 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler: Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

Bu bölümde iOS platformuyla ilgili bilgiler vereceğiz. İlk olarak, iOS geliştirme ortamı olan Xcode'u detaylı bir şekilde anlattıktan sonra iPhone'umuzda ilk basit projemizi (Hello World) oluşturacağız. Bununla birlikte, Interface Builder kullanımını ve uygulamanızda kullanabileceğiniz temel görsel öğeleri anlatacağız.

Şu anda piyasada olan iOS destekli cihazlardan bazıları aşağıdaki listede yer almaktadır:

  • iPhone 6 Plus (5,5 inç 1920x1080, Retina ekran)
  • iPhone 6 (4,7 inç, Retina ekran)
  • iPhone 5s 4 inç, Retina ekran)
  • iPhone 5 (4 inç, Retina ekran)
  • iPhone 4S (3.5 inç, Retina ekran)
  • iPad mini 2 ve mini 3 ( 7 inç, 2048x1536 piksel, Retina ekran)
  • iPad Air 2 (2048x1536 piksel, Retina ekran)

Apple'ın mobil cihazlarında iki farklı çözünürlük oranı mevcut. Bu oranların ilki, iPad tablet ürünlerinde 4:3 olarak karşımıza çıkıyor. Eski iPad'lerde 1024x768 piksellik temel çözünürlük varken, son 2 yılda çıkan ve Retina ekran olarak anılan cihazlarda dört kat piksel mevcuttur ve çözünürlük 2048x1536'dır.

Telefonlarda çok daha düşük çözünürlük tercih eden Apple, oran olarak 16:9 ekranları kullanıyor. En yüksek çözünürlüklü telefon ise iPhone 6 Plus modelidir ve "Full HD" olarak da anılan 1920x1080 piksel çözünürlükle gelir.

 

Geliştirme için Objective C ve Swift

Bilindiği gibi iPhone, iPad ve iPod cihazlarında kullanılan ve genellikle her yıl yeni bir sürümü çıkan iOS işletim sistemi, Android işletim sisteminin aksine herhangi bir şekilde Java programlama dilini desteklememektedir. Apple, platformlarında Objective C programlama dilini tercih etmektedir. Bu yüzden iPhone uygulaması geliştirmek istiyorsanız Objective C dilini öğrenmek durumundasınız.

Objective C, yerini Apple'ın 2010 yılından bu yana geliştirdiği ve açık kaynak olarak kullanıma sunduğu Swift diline bırakmaya hazırlanmaktadır. iOS 9 ve sonrası sürümlerde geliştirme ortamı olarak sadece Swift kullanılacaktır.