Temel Linux

Temel Linux

Sanal Makine İçin BIOS Ayarları

Lisans: Creative Commons 26.11.2020 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler: Eğitmen: Muhammed Burak Şentürk

Eğitimin bu aşamasında sanallaştırma için gerekli ayarlardan birisi olan “Virtualization Technology” özelliğinin BIOS üzerinde açılmasından bahsediliyor. Bu özelliğin aktif hale getirilmesi, Virtualbox, VMWare gibi sanallaştırma yönetici yazılımlarının çalışması için ön şarttır.

Bu ayar bilgisayarımızın BIOS menüsünden kontrol ediliyor. BIOS’a giriş yöntemleri ise bilgisayar firmalarının çeşitliliğinden ötürü değişebiliyor.

Bilgisayarımızın ilk açılış ekranında DELETE tuşuna basarak BIOS menümüze erişebiliyoruz.

Bilgisayar markasına göre bu tuş ESC, F2, F10 gibi tuşlarda olabilir. Siz de bilgisayarınızın ilk açılış ekranında alt tarafı takip ederek doğru tuşu bulabilirsiniz.

BIOS menüleri genelde İngilizce ve klavye ile kontrol edilen bir arayüze sahip olur. Klavyenin ok tuşları ile yukarıdaki menülerden Advanced sekmesine gelip Virtualization Technology özelliğini Enabled olarak değiştiriyoruz.

Eğer BIOS menüsünde “Advanced” bölümü yoksa;

·         CPU Configurations

·         System Configurations

·         Security

·         Processor

bölümlerine göz atabilirsiniz.

BIOS menüsünde “Virtualization Technology” yerine “Intel VT-X” veya “AMD VT-X” ifadeleri de kullanılmış olabilir. Varsa bu özellikleri aktif (enabled) hale getirmeniz gerekir.

İşlemimizi yaptıktan sonra BIOS menüsünde gösterilen (genellikle F4 veya F10 tuşu) SAVE & EXIT tuşuna basıp yaptığımız ayarları kaydediyoruz ve bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.