Temel Network

Temel Network

Address Resolution Protocol (ARP)

Lisans: Creative Commons 26.11.2020 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler: Eğitmen: Hasan Alperen Selçuk

Bir paketin bir bilgisayardan çıktığında nereye gideceğini IP numarası değil gideceği bilgisayarın fiziksel adresi (MAC) belirler. Bu adreste paketin gideceği ip numarası kullanılarak elde edilir. Ardından paket yönlendirilir. ARP adres çözümlemek istediği zaman tüm ağa bir ARP istek mesajı gönderir ve bu IP adresini gören ya da bu IP adresine giden yol üzerinde bulunan makine bu isteğe cevap verir ve kendi fiziksel adresini gönderir. ARP isteğinde bulunan makine bu adresi alarak verileri bu makineye gönderir. Tüm ağa gönderilen bu tür mesajlara broadcast denir.

Bilgisayar ağları üzerinde çalışan programlar, diğer bilgisayarlarda çalışan programlar ile iletişim kurarken çeşitli yöntemlerle gönderilen mesajın kimlere ulaşacağına karar verirler. Bazı paketler direk olarak bir bilgisayarı ilgilendirirken, bazılarının belirlenmiş bir grup bilgisayara bazılarının ise aynı ağdaki tüm bilgisayarlara ulaşmasını isteyebilirsiniz. Tüm ağa ulaşmasını istediğimiz bu tür paketlere broadcast denir. ARP'in bir broadcast protokol olduğundan bahsetmiştik. A makinesinin tüm ağa attığı paket broadcasttir, makine B'nin direk Makine A'ya cevap verdiği pakete ise unicast denir.

Broadcast paketler tüm ağa iletileceğinden gereksiz band genişliği harcanmasına sebep olur, bu sebeple multicastler vardır. Belirli bir gruba gönderilirler bu sayede band genişliğinden tasarruf edilmiş olur.