Temel Network

Temel Network

MAC (Media Access Control)

Lisans: Creative Commons 26.11.2020 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler: Eğitmen: Hasan Alperen Selçuk

Datalink katmanında haberleşme için MAC address (media Access control) kullanılır. Her Ethernet kartının üretimden itibaren kendine ait farklı bir tanımlama numarası vardır ve bu sayede diğer bütün kartlardan ayırt edilebilir. Bu tanımlama numarasına MAC adresi (Media Access Control) ya da Fiziksel Adres denir ve 6 oktet, 48 bitten oluşur. Bu 6 oktetin il 3 okteti Internet Assigned Numbers Authority (IANA) tarafından belirlenir.

Bir firma Ethernet Kartı üretmeye karar verirse ilk başvuracağı yer IANA’ dır. IANA firmaya o firmanın ID’ si gibi düşünebilecek 3 oktetli bir sayı verir son okteti de firmaya bırakır. Network'e her bağlanan cihazın MAC adresi bulunur (tablet, iptv, telefon, pc …) PC lerde mac adresini bulmak için komut satırından (başlata girip cmd yazarak ulaşılabilir) faydalanıyoruz. Komut satırında ipconfig /all çıktısı aldığınız anda fiziksel adresinizi bulabilirsiniz.

Birbirinin MAC adresini öğrenen iki PC birbiri ile haberleşebilir. Burada şu soru sorulması gerekiyor; peki MAC adreslerini nasıl öğrenecekler? Burada devreye IP adresleri giriyor. IP adresleri logic adreslerdir. 2 PC'nin aynı ağ içinde olmaları için IP adreslerinin aynı network ve subnet içinde bulunmaları gerekmektedir.