iOS 202 Bu bölümde basit projelerle iOS uygulamaları geliştirmenin temellerini veriyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Xcode ve iOS üzerine bilgiler

Bu eğitimimizde Xcode 7 ve iOS 9 platformuyla ilgili bilgiler vereceğiz. İlk olarak, iOS geliştirme ortamı olan Xcode'u detaylı bir şekilde anlattıktan sonra Interface Builder kullanımını ve uygulamanızda kullanabileceğiniz temel görsel öğeleri anlatacağız.

Şu anda piyasada olan iOS destekli cihazlardan bazıları aşağıdaki listede yer almaktadır:

 

iPhone 6 Plus (5,5 inç 1920x1080, Retina ekran)

iPhone 6 (4,7 inç, Retina ekran)

iPhone 5s 4 inç, Retina ekran)

iPhone 5 (4 inç, Retina ekran)

Daha fazla...

Xcode Yüklenmesi ve Temel Kullanımı

Apple, IDE (Integrated Development Environment) olarak sadece Mac OS X işletim sisteminde çalışan Xcodeadlı yazılım geliştirme platformunu tercih etmektedir. Xcode ile iPhone ve iPad uygulamalarının yanı sıra Apple bilgisayarlarda çalışmak üzere Mac OS X uyumlu programlar da geliştirebilirsiniz. Geliştirdiğiniz programları iPhone simulatörlerinde test edebilir, gerçek bir cihaz üzerinde karşılaşılabilecek çeşitli durumları (bellek kaçakları, cihazın yatay konumda tutulması vb.) test edebilirsiniz.

Daha fazla...

Proje Sihirbazi

Kendinize uygun olan seçeneği seçtikten sonra Next düğmesine basarak bir sonraki ekrana geçebilirsiniz.

 

 

Projenizi oluşturmadan önce projenizle ilgili birkaç ayrıntıyı burada belirtmeniz istenecektir. Bu seçenekleri açıklarsak;

Daha fazla...

iOS Proje Tipleri

Xcode PROGRAMININ KULLANIMI

 

Daha fazla...

Storyboard

Storyboard tıpkı Interface Builder gibi Xcode ile birlikte sunulan ve uygulamanızın tasarımının yanında akışını da görsel olarak hazırlayabileceğiniz bir araçtır. Interface Builder’daki sürükle bırak mantığını aynen kullanan Storyboard, buna ek olarak uygulamanızdaki ekranların tamamını tek bir panel üzerinde görmenize olanak tanır. Bununla beraber Storyboard, ekranlar arası geçişleri ve uygulamanızın akışını da bu panel üzerinde belirlemenize izin verir.

Daha fazla...

Yeni Bir ViewController Oluşturmak

Şimdi projede yeni bir ekran oluşturmak için bir ViewController ekleyeceğiz. Bunun için

File > New > New File yolunu takip edelim. Bu aşamada karşımıza aşağıdaki sihirbaz gelecektir;

 

 

Daha fazla...

Interface Builder Kullanımı

Şimdi dilerseniz uygulamamızın genel tasarımını yapalım. Mevcut proje taslağında hazır gelen Master View Controller uygulamanın ilk ekranını temsil ediyor olsun. Bu ekranda eğer varsa kullanıcının girdiği eski notlar bir tablo içinde görüntülensin. Kullanıcı dilerse sağ üstte yer alacak bir düğme ile yeni notlar girebilsin.

 

Daha fazla...

Interface Builder

Xcode ile birlikte sunulan araçlardan biri olan Interface Builder uygulamanızın içerisinde yer alan ekran tasarımlarını kolayca oluşturmanızı sağlar. Sürükle bırak yöntemi kullanarak görsel öğeleri ana ekrana yerleştirir ve bu sayede uygulamanızdaki ekranları hızlıca tasarlayabilirsiniz. Interface Builder’a ulaşmak için .xib uzantılı Interface Builder dosyalarından birini seçmeniz yeterlidir.

Daha fazla...

Interface Builder ve UIViewController Sınıfı

Görsel Komponentler

Uygulamalarımızı tasarlarken en çok ihtiyaç duyabileceğimiz görsel öğeler bize Apple tarafından sağlanmaktadır. iOS SDK ile gelen ve Interface Builder ile kullanabileceğimiz temel öğeleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

UILabel

Metin değerlerini ekranda göstermek için kullanılır.

 

UITextField

Daha fazla...