iOS 401 Artık ileri seviye iOS geliştirme sürecine giriyor, uygulamalarımızı hayata geçiriyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

iOS 401

Bu bölümde, geliştirdiğiniz iOS uygulamalarınıza daha gelişmiş özellikler ekleyebileceğiniz yeni yöntemler ve servisleri anlatacağız. iOS 401 eğitimi, geliştiricilerin uygulamalarını birkaç adım öteye taşıyabilecekleri eğitimleri ve kod örneklerini içermektedir.

Daha fazla...

Core Data

SQLite veritabanına göre daha karmaşık bir veri saklama yapısı olan Core Data, Mac OS X platformundan sonra iOS platformuna taşınarak iPhone uygulamalarında da kullanılabilir hale geldi. Tablolar arasında ilişki kurma, karmaşık veritabanı sorguları yazma, bellek üzerinde saklama (cache) gibi özellikler sunan Core Data, uygulamanızda gelişmiş bir veritabanı sistemine ihtiyacınız olduğu durumlarda birçok ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Daha fazla...

Gesture Recognizer

GestureRecognizer sınıfı kullanıcının ekranda gerçekleştirdiği parmak hareketlerini kolayca algılamanız ve bunlara tepki vermeniz amacıyla hazırlanmıştır. Örneğin, ekrana uzun süre basıldığında bir elemanın silinmesi ya da iki parmakla bir elemanın büyütülmesi gibi işlemleri GestureRecognizer sınıflarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Burada kullanabileceğiz sınıfları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Daha fazla...

Uyarılar (Notifications)

NSNotificationCenter

NSNotificationCenter uygulama içerisinde bir uyarı oluşturmamızı sağlayan sınıftır. Bir uyarı oluşturulduğunda bunu dinlemek üzere kaydolmuş (register) metotlar harekete geçer ve metot içerisindeki kod uygulanarak istenilen işlem gerçekleştirilir. Farklı sınıflar arasında haberleşmeyi sağlamak ya da uygulama içerisinde asenkron güncellenecek metotları çalıştırmak için idealdir.

Daha fazla...

Yerel Uyarılar (Local notifications)

Yerel Uyarı Servisi, Uzaktan Uyarı Servisinden (push notification) farklı olarak  cihazın içinde belirlenen hatırlatıcılardır. İstenilen bir saatte tetiklenecek şekilde ayarlanan bu uyarılarla uygulamanız kullanıcıya çeşitli mesajlar verebilir. Örneğin bir alışveriş listesi uygulaması hazırlıyorsanız ve kullanıcıya akşam markete uğramasını hatırlatacaksanız yerel uyarıcı servisinden faydalanabilirsiniz.

Daha fazla...

iPhone'da Sensör Kullanımı

Bu bölümde iPhone cihazında yer alan hareket sensörünü kullanmayı göstereceğiz. Şu anda piyasada mevcut bütün iPhone cihazlarda yer alan Accelerometer sensörü sayesinde cihazın x, y ve z ekseninde yaptığı her türlü hareketi takip etme olanağımız vardır. Bu sayede uygulamamızın kullanıcıdan gelen hareketlerle eyleme geçmesini sağlayabiliriz. Örneğin kullanıcı cihazı salladığında gizli bir fonksiyonu harekete geçirebilir ya da hazırladığımız bir oyunun cihaz hareketleriyle kontrol edilmesini sağlayabiliriz.

Daha fazla...

Uygulama İçi Satın Alma

Son zamanlarda yaygınlaşan bir gelir yöntemi olan uygulama için satın alma (In app purchase), kullanıcılara uygulamanız içinden çeşitli özellikleri satmanızı sağlar. Oyununuzdaki yeni bir görev, uygulamanızın gelişmiş sürümü, aylık güncellenen içerik gibi kullanıcıya değer yaratan her şeyi uygulama içerisinden bu yolla satabilirsiniz. Apple tıpkı normal uygulama satışlarında olduğu gibi uygulama içi satışlarda da yüzde 70 - yüzde 30 dağılımını uygulamaktadır. Bir başkla deyişle, satılan her ürün ve hizmetten Apple yüzde 30 pay alır.

Daha fazla...

Harici Kütüphaneler

Bu bölümde projelerinizde kullanabileceğiniz harici kütüphanelerin bir kısmından bahsedeceğiz. Bu kütüphaneler Apple firması tarafından resmen desteklenmemektedir ve iOS SDK ile birlikte yayınlanmamaktadır. 

Daha fazla...

Örnek Uygulamalar