Turkcell | Geleceği Yazanlar

iOS 201Başlangıç seviyesi derslerde iOS uygulama geliştirme ortamını detaylı olarak inceliyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Yeni Bir ViewController Oluşturmak

Kategori : Mobil | Lisans : Creative Commons (by-nc-sa) | En son 12.09.2019 tarihinde güncellendi
Eğitmen : Geleceği Yazanlar Ekibi
Etiketler : obj-c-uiviewcontoller obj-c-viewcontroller-olusturmak ios

Şimdi projede yeni bir ekran oluşturmak için bir ViewController ekleyeceğiz. Bunun için
File > New > New File yolunu takip edelim. Bu aşamada karşımıza aşağıdaki sihirbaz gelecektir;

Yeni dosya oluşturma sihirbazı

 

Bu sihirbaz yeni proje oluşturma sihirbazında olduğu gibi, iOS ve Mac OS X olarak ikiye ayrılmıştır. Proje tipine uygun dosyaları sihirbaz yardımıyla seçip Next düğmesine basarak oluşturabilirsiniz. Biz yeni bir ekran ve buna bağlı bir ViewController oluşturacağımızdan Objective-C class seçeneğini işaretliyoruz.

Yeni oluşturulan dosyaya isim verme

 

Bir sonraki ekranda oluşturulacak dosyaya isim vermemiz istenecektir. Yeni ekran için ViewController adını vermeyi tercih ettik. Subclass of seçeneğinde ise oluşturulacak nesnenin hangi nesnenin alt nesnesi olacağını seçmeniz gerekir. UIViewController nesnesi bütün ViewController nesne tipleri için temel nesnedir. Targeted for iPad seçeneği iPad projesi yapılıyorsa seçilmelidir. Biz bir iPhone projesi yaptığımızdan bu seçeneği işaretlemiyoruz. With XIB for user interface seçeneği oluşturulacak ViewController nesnesiyle beraber arayüzü oluşturmak için bir Interface Builder dosyası yaratacaktır. Biz Interface Builder kullanmayı tercih ettiğimizden bu seçeneği işaretleyelim.

Yeni oluşturulan dosyalar

 

Bu aşamadan sonra yeni ekranı oluşturmaya başlayabiliriz. Şimdi sol taraftaki dosya menüsünden ViewController.xib dosyasını seçelim ve Interface Builder üzerinde dosyayı değiştirmeye başlayalım. İlk olarak Interface Builder ekranında sağ menüden UIButton objesini bulup ana ekran üzerine taşıyalım.

RoundRectButton komponentinin ekrana taşınması

 

Şimdi ekrana taşıdığımız düğmeyi isimlendirelim. Bunun için düğmeinin üzerine tıklayarak sağ ekranda 4. sekmeye girelim ve buton özelliklerini görelim. Bütün görsel komponentler için özellikleri bu sekme üzerinden değiştireceğiz.

Kayıt Et butonunun ekrana eklenmesi

Bu şekilde ekrana bir çok öğe ekleyebiliriz. Bir sonraki bölümde bu öğeleri kısaca anlatacağız.