Turkcell | Geleceği Yazanlar

iOS 202 Başlangıç seviyesi derslerde iOS uygulama geliştirme ortamını detaylı olarak inceliyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Interface Builder ve UIViewController Sınıfı

Kategori : Mobil | Lisans : Creative Commons (by-nc-sa) | En son 12.09.2019 tarihinde güncellendi
Eğitmen : Geleceği Yazanlar Ekibi
Etiketler : swift--interface-builder swift-uiviewcontroller ios

 

Xcode’un yapısına genel olarak bakarsak sol tarafta projemizle ilgili dosyalar ve klasörler yer almaktadır. Eğer sol ekranda en yukarıda yer alan projeyi seçersek, projeyle ve projenin çıktısı olan uygulamayla (Target) her türlü ayarı yapabileceğimiz bir ekran gelir. Buradan uygulamanın desteklediği cihaz duruş biçimlerini (eğer oyun yapıyorsanız yatay duruşu desteklemeniz gerekebilir), açılış ekranlarını, uygulamanın hangi temel kütüphaneleri kullanacağını seçebilirsiniz.

 

Şimdi bu dosyaları yakından inceleyelim:

  • AppDelegate: Uygulamanın ana dosyasıdır. Uygulama ilk açıldığında bu dosya üzerindeki metotlar çağırılır ve uygulama ilk ekranı bu dosya üzerinden yükler. Aynı zamanda uygulamanın arka plandan gelme ya da bir uyarı yoluyla uyandırılması durumunda uyarılan metotlar da bu dosyanın içindedir.
  • ViewContoller: Her bir view controller bir ekranı temsil eder. Bir ekran xib dosyasından oluşturulabileceği gibi kod yoluyla da oluşturulabilir. Ekranların hareketlerini ve amaçlarını kontrol eden fonksiyonları barındıran dosyalara View Controller adı verilir.
  • Xib dosyaları: Bunlar Interface Builder yardımıyla oluşturulmuş ekranın tasarımına dair yardımcı dosyalardır. Bir ekrandaki öğeleri Xcode’un içinde gelen Interface Builder yardımıyla oluşturabileceğiniz gibi programlama yoluyla da oluşturabilirsiniz. Interface Builder tasarım aşamasında kolaylık sağlayacaktır.
  • Supporting Files: Bu klasör içinde yardımcı dosyaları tutabilirsiniz. Bunların en önemlisi Info.plistdosyasıdır. Uygulamanın özelliklerini barındıran bu dosya işletim sistemi tarafından okunur ve uygulama adı, simge resmi gibi özellikler bu dosyadaki bilgilere göre belirlenir.
  • Frameworks: Bu klasör altında uygulamanın kullandığı kütüphaneler yer almaktadır. Uygulamamıza harita, uygulama içi satın alma gibi özellikler ekledikçe yeni kütüphanelerimiz burada yer alacaktır.