Turkcell | Geleceği Yazanlar

iOS 202 Başlangıç seviyesi derslerde iOS uygulama geliştirme ortamını detaylı olarak inceliyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Xcode Yüklenmesi ve Temel Kullanımı

Kategori : Mobil | Lisans : Creative Commons (by-nc-sa) | En son 12.09.2019 tarihinde güncellendi
Eğitmen : Geleceği Yazanlar Ekibi
Etiketler : xcode-yuklemek xcode-kullanim ios

Apple, IDE (Integrated Development Environment) olarak sadece Mac OS X işletim sisteminde çalışan Xcodeadlı yazılım geliştirme platformunu tercih etmektedir. Xcode ile iPhone ve iPad uygulamalarının yanı sıra Apple bilgisayarlarda çalışmak üzere Mac OS X uyumlu programlar da geliştirebilirsiniz. Geliştirdiğiniz programları iPhone simulatörlerinde test edebilir, gerçek bir cihaz üzerinde karşılaşılabilecek çeşitli durumları (bellek kaçakları, cihazın yatay konumda tutulması vb.) test edebilirsiniz. Ne yazık ki Xcode’un Linux ve Windows işletim sistemleri için ayrı bir sürümü bulunmamaktadır. Bu yüzden Xcode ile geliştirme yapacaksanız, Mac OS X yüklü bir bilgisayarda çalışmak durumundasınız.

Windows üzerinde sanal makina kullanarak Mac OS X işletim sistemi kullanmak mümkün ve bu yöntemle çalışan Mac OS X sürümlerini internet üzerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Ancak gerek donanım uyum sorunları gerekse de sanal makina üzerinde işletim sisteminin ve özellikle Xcode’un son derece yavaş çalışmasından ötürü bu yöntemi önermiyoruz.

Xcode programının yüklenmesi

Önceki sürümlerde http://developer.apple.com üzerinden yayımlanan Xcode programı, Mac OS X‘ler üzerinde AppStore uygulama dükkanının açılmasından sonra AppStore üzerinden dağıtılmaya başlanmıştır.

Herhangi bir ücret ödemeden yükleyebileceğiniz Xcode için öncelikle AppStore simgesine tıklamalısınız.

 

AppStore simgesine tıklayıp uygulamayı açtıktan sonra Xcode anahtar kelimesiyle arama yaptığınızda program ekrana gelecektir.

 

 

Free düğmesine tıklayarak yükleme işlemini başlatabilirsiniz. Uygulama ücretsizdir. Yükleme bittikten sonra Spotlight’ta Xcode diye aratarak ya da Uygulamalar (Applications) içinden Xcode’u çalıştırabilirsiniz.