Turkcell | Geleceği Yazanlar

Mobil Programlama

iOS

Uygulamanın Dağıtımı

Lisans: Creative Commos (by-nc-sa)12.09.2019 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler:Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

Uygulamanızı geliştirmeyi tamamladıktan sonra dağıtım amacıyla çeşitli seçenekler bulunmaktadır:

  1. Adhoc dağıtım
  2. Enterprise dağıtım
  3. AppStore

Adhoc dağıtım daha önceki bölümlerde anlatılan tanımlı cihazlara uygulama dağıtılması anlamına gelir. Xcode üzerinde yarattığınız derlenmiş uygulama dosyası (ipa) Provision (uygulama sertifikası) dosyasında yer alan izinli cihazlarda çalıştırılabilir.

İzinli Cihazlar

 

Provision dosyasında cihazların tanımlanması için UDID (unique device identifier) değerinin bilinmesi gerekir. Önceki bölümlerde anlatıldığı için bu konunun tekrar üzerinde durmayacağız. Uygulama cihaz üzerinde derleme için gerekli sertifikaya (provision) sahipse Xcode içerisinde yer alan Archive aracıyla uygulamanızı derleyebilirsiniz.

Archive aracı

 

Bu aracı çalıştırdığınızda uygulamanız derlenecek ve bir hata oluşmazsa bir arşiv dosyası haline dönüştürülecektir.

Yukarıdaki listede bir uygulama için oluşturulmuş arşiv dosyaları görüntülenmektedir. Burada dışarı aktarmak istediğiniz dosyayı seçip Distribute düğmesine basarak dağıtım işlemini başlatabilirsiniz. Dağıtım işleminin ilk adımında aşağıdaki sihirbaz görüntülenecektir.

Sihirbaz

İlk adımda uygulamanın nerede dağıtılacağı sorulur. Eğer iTunes Connect üzerinde uygulamanızın AppStore bilgilerini oluşturduysanız Submit to iOS App Store seçeneği ile uygulamayı AppStore’a değerlendirme amacıyla gönderebilirsiniz. Uygulamanız geliştirme aşamasındaysa ve test ekibine ulaştırmak istiyorsanız ya da kurumsal sertifikanızla dağıtım (Enterprise) yapacaksanız ikinci seçeneği seçmeniz gerekmektedir. Son seçenek ise uygulamayı bir arşiv dosyasında başka bir Xcode içerisine taşımak içindir.

Biz burada Save for Enterprise or Ad-Hoc Deployment seçeneği seçerek devam ediyoruz. Bu noktadan sonra karşımıza sertifika seçim ekranı geliyor.

Sertifika seçim ekranı

 

Burada uygulamayı imzalayacağınız sertifikayı seçmeniz gerekiyor. Ad-hoc ya da Enterprise dağıtımda Provision dosyalarıyla uyumlu bir sertifikayı seçmeniz önem taşımaktadır. Aksi takdirde uygulama imzalanmaz ya da yüklenen cihazlarda çalışmaz.

Son aşamada uygulamanın ipa dosyasını bellekte nereye kaydedeceğimiz sorulur. Eğer Enterprise yükleme yapıyorsanız aşağıdaki Save for Enterprise Distribution seçeneğini seçmeniz gerekir. Bu aşamadan sonra ipa dosyasını istediğiniz kişilere dağıtabilirsiniz.

İPUCU : ipa dağıtımlarını kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz Testflightapp adlı servisi denemenizi öneririz.