iOS 401Başlangıç seviyesi derslerde iOS uygulama geliştirme ortamını detaylı olarak inceliyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Uygulama İçi Satın Alma

Kategori : Mobil | Lisans : Creative Commons (by-nc-sa) | En son 12.05.2016 tarihinde güncellendi
Eğitmen : Geleceği Yazanlar Ekibi
Etiketler : ios In app purchase ios uygulama içi satın alma obj-c In app purchase

Son zamanlarda yaygınlaşan bir gelir yöntemi olan uygulama için satın alma (In app purchase), kullanıcılara uygulamanız içinden çeşitli özellikleri satmanızı sağlar. Oyununuzdaki yeni bir görev, uygulamanızın gelişmiş sürümü, aylık güncellenen içerik gibi kullanıcıya değer yaratan her şeyi uygulama içerisinden bu yolla satabilirsiniz. Apple tıpkı normal uygulama satışlarında olduğu gibi uygulama içi satışlarda da yüzde 70 - yüzde 30 dağılımını uygulamaktadır. Bir başkla deyişle, satılan her ürün ve hizmetten Apple yüzde 30 pay alır.

Uygulama içi satın almanın bir başka faydası da kullanıcı uygulamanızı ücretsiz indirmiş olsa da hâlâ daha birşeyler satabilme ihtimalinizdir. Dünyada freemium (Free & Premium) olarak bilinen bu model sayesinde kullanıcılar uygulamanızdaki ücretsiz özellikleri dener ve uygulamayı beğendiği takdirde paralı içeriklere de uygulama içi satın alma sayesinde ulaşır. Özellikle oyunlar oluşturulan sanal karakterlere ekipman ve yeni güçler aldırmak için bu yöntemi sıkça kullanmaktadır.

Bu eğitimin devamında, Uygulama İçin Ürün Tanımlama ve Uygulama İçi Geliştirmeler başlıkları altında bu konuyu derinlemesine inceleyeceğiz.