Turkcell | Geleceği Yazanlar

Mobil Programlama

iOS

DERS PROGRAMI
Objective C ile iOS 201 Ders Programı

Objective-C Dilinde Kütüphaneler

Lisans: Creative Commos (by-nc-sa)02.03.2020 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler:Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

Objective-C dili; CocoaGNUstep gibi bazı standartlaşmış kütüphane ve frameworklerin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Bu kütüphaneler genellikle işletim sistemiyle birlikte gelirler. Örneğin, GNUstep kütüphanesinin GNU/Linux, Cocoa kütüphanesinin OS X ile gelmesi gibi.  Kütüphane kullanmanın genelde amacı, geliştirilen yazılıma çeşitli özellikler ekleyebilmektir. Önceden hazırlanmış kütüphaneleri kullanabileceğiniz gibi sizlerde yeni kütüphaneler hazırlayabilirsiniz. Birçok hazır C kütüphanesi vardır ve sizlerde bunları araştırarak ihtiyacınıza göre uygulamalarınızda kullanabilirsiniz. Ancak iOS eğitimlerinde bizlerinde sıkça başvurduğu en temel kütüphaneleri aşağıda açıkladık. Örnek verdiğimiz bu kütüphaneler hemen hemen tüm programlamalarda kullanılan en temel C ve Objective-C kütüphaneleridir ve eğitimlerin içeriğinde sıkça yer almaktadır.

 

<stdio.h>

Nedir?
stdio.h, C/C++ programlama dillerinde kullanılan dosya giriş/çıkış işlemlerini gerçekleştirmeye yarayan en temel C kütüphanelerden biridir. İsmi, C Standart Input and Output Library (cstdio.h, bilinen adıyla stdio.h)'den gelmektedir. 

Ne işe yarar?
Bu kütüphane ile klavye, yazıcı gibi fiziksel aygıtlardan ya da sistem tarafından desteklenen dosyalardan veri çekebilir veya aygıtlara ve dosyalara veri yollayabilirsiniz.

Kullanımına Örnek

 

#include <stdio.h>

main()
{
    printf("Merhaba, Ben C");
}

 

 

<foundation.h>

Nedir?
foundation.h, Objektive-C dilinde temel sınıfları barındıran bir kütüphanedir. Temel sınıfların yanında birçok kullanışlı obje sınıflarını da barındırır.

Ne işe yarar?
foundation.h size, basit dizilerden dosya işlemlerine, HTTP isteklerinden XML dosyalarından veri çekmeye kadar geniş bir temel araç sınıfı sağlar. Tutarlı sınıflarla yazılım geliştirmeyi kolaylaştırır, metinsel değişkenlerde evrensel karakterleri (Unicode strings) ve nesne kalıtımını destekler.

Kullanımına Örnek

 

#import <Foundation/Foundation.h>

int main (int argc, const char * argv[])
{
    NSLog (@"Merhaba, Ben Objective-C");
}