Turkcell | Geleceği Yazanlar

Temel Network

Temel Network

Fiziksel bağlantı çeşitleri

Lisans: Creative Commos (by-nc-sa)18.08.2020 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler:Eğitmen: Hasan Alperen Selçuk

Network cihazlarının birbirleri ile protokol bazında konuştuklarından bahsettik şimdi de bu cihazların bağlanmasındaki fiziksel kısmı anlayacağız. Ağa bağlanan cihazlar Ethernet teknolojisini kullandığını belirtmiştik bu bağlantıları da belli bir kablo düzeneği ile yaparlar. Bu kablolara RJ-45 denir.

Normalde kablo sıramız straight düzendir. Turuncu-beyaz, turuncu, yeşil-beyaz, mavi, mavi-beyaz, yeşil, kahverengi-beyaz, kahverengi. Dünyada bütün son bağlantılar bu sıralamayla yapılmaktadır.

Bu kabloların renk sıralamasına göre bağlantı çeşitliliği yapılır. Günümüzde bu şekilde bir ihtiyaç bulunmamaktadır ama eskiden iki bilgisayarı birbirine direk rj-45’leri takarak konuşturamıyordunuz. Kabloyu cross yaparak konuşturabiliyorduk. Aynı durum network cihazlar içinde geçerli. Aşağıda belirli network cihazları için bağlantı çeşitleri verilmiştir.

Rollover kablo network cihazlarına bağlanmak için kullanılan console kablosunda kullanılır.

Basit bir yöntem olarak aynı mantıkta çalışan cihazlar birbirine cross (router-PC hariç), farklı mantıkta çalışan cihazlar birbirine straight bağlanır.