Turkcell | Geleceği Yazanlar

Unity 401 - Uzay Macerası Oyunu En baştan başlanarak modül sonuna kadar tüm özellikleri tamamlanmış bir mobil oyun tasarlanıyor. Eğitim boyunca genel yazılım konseptlerinden Object Pooling ve Singleton örneklerle açıklanıyor. Proje geliştirme aşamasında oyun klavyeden kontrol edilebilirken, editör harici bir ortamda çalıştığında ekranda yer alan kontrolcüler aracılığıyla da oynanabiliyor.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

401 Modülüne Giriş

Sırasıyla 401 modülünde hangi konuların işleneceği maddeler halinde açıklanıyor ve modül sonunda yapılacak projenin videosu gösteriliyor.

Daha fazla...

Proje Oluşturma

Mobil uyumlu yeni bir unity projesi oluşturarak, Sprite Renderer bileşeni yardımıyla arka plan görselinin tüm mobil cihazlarda tam ekran olacak şekilde görünmesi sağlanıyor.

Daha fazla...

Kamera Hareketi

Hız, Hızlanma ve Maksimum Hız parametreleri ile Kameranın Y ekseninde sürekli olarak ve Maksimum Hız limitine kadar hızlanarak yukarı çıkması sağlanıyor.

Daha fazla...

Hareketli Arka Plan

2 arka plan görseli ile kamera dışında kalan arka planı her seferinde kamera çerçevesi içindeki görselin üstüne taşıyarak sonsuza kadar görselin devam etmesi sağlanıyor.

Daha fazla...

Karakter Animasyonları

Sprite Sheet ve parametrelerle animasyonları kontrol ediliyor.

Daha fazla...

Platformlar

Tüm platformlar birden fazla kez kullanılabilir şekilde ilgili bileşenler eklenerek hazırlanıyor.

Daha fazla...

Singleton

Singleton Pattern kullanılarak proje dahilindeki tüm sahnelerde kullanılabilir ve dönüş değeri olarak ekran boyutunu gönderen metotları içeren Class oluşturuluyor.

Daha fazla...

Nesne Havuzu

Objeleri her seferinde yok edip yeniden var etmektense Nesne Havuzu ya da Object Pooling denilen yazılım tasarım modeli anlatılıyor.

Daha fazla...

Ölümcül Platform ve Zıplama

2 farklı metot ile zıplama kontrol ediliyor. Böylece animasyon başlatılıp, durdurulabilecek. Ayrıca ölümcül platform bileşenleri ile karakterin bu platformlara temasının algılanabilmesi amaçlanıyor.

Daha fazla...

Oyuncu Bileşenleri

Platforma temas eden objenin oyuncu ayakları olduğundan emin olmak için obje bileşenlere ayrılıyor.

Daha fazla...

Zıplama Limiti

Sınırsız zıplama hakkı oyun mekaniğine uymuyor ve  zıplama sayısı belirli bir parametre ile sınırlandırılıyor.

Daha fazla...

Menü Sahnesi

Menü sahnesi diğer tüm sahnelere geçişi sağlayacak şekilde ve animasyonlarıyla tasarlanıyor.

Daha fazla...

Puan Sahnesi

Oyunun farklı seviyelerinde toplanacak puanların ayrı ayrı gösterileceği Puan Sahnesi tasarlanıyor.

Daha fazla...

Ayarlar Sahnesi

Oyun mekaniğinde Kolay, Orta ve Zor şeklinde 3 farklı zorluk seviyesi planlanıyor. Zorluk seviyesinin seçileceği sahne tasarımı yapılıyor ve her seviye için ayrı ayrı butonlar ekleniyor.

Daha fazla...

Kontrolcüler

Oyunun geliştirme aşamasında klavyeden harici ortamlarda ekrandaki kontrolcüler aracılığıyla çalışması sağlanıyor. 

Daha fazla...

Puan ve Altın sistemi

Oyuncu oynamaya devam ettikçe puan kazanması sağlanıyor ve bazı platformlarda toplanabilir altınlar sunuluyor.

Daha fazla...

Oyun Sonu

Oyuncu kameranın dışında kalınca oyunu sonlandıracak metotlar geliştiriliyor ve oyun sonunda ekranda bir adet panel beliriyor. 

Daha fazla...

Ayarlar Sahnesi Metotlar

Radio Button mantığını kullanarak Ayarlar sahnesinde yer alan 3 farklı zorluk seviyesini temsil eden butonlardan sadece bir tanesi seçilebilir hale getiriliyor.

Daha fazla...

PlayerPrefs

Oyunun çalıştığı platformun lokal diskine veri kaydetme ve buradan veri okuma sağlanıyor.

Daha fazla...

Oyun Zorluk Seviyeleri

Oyun 3 farklı zorluk seviyesi için ayrı ayrı kamera ve platform hız parametrelerine sahip olacak. Böylece oyunun oynanış zorluğunun parametrik olarak değiştirilebilmesi sağlanıyor.

Daha fazla...

Puan Kaydetme

Geçerli zorluk seviyesinde oyuncu daha yüksek bir puan toplarsa paneldeki bilgiler PlayerPrefs kullanılarak güncellenecek. Bunun için oynadığı her oyunun daha önce oynadıkları arasındaki en yüksek puan ve altınlarla kıyaslanması sağlanacak.

Daha fazla...

Oyun Sonu ve Düzeltmeler

Oyun bittiği zaman oyuncuyu ekranda yok eden, kamera hareketini durduran ve oyun sonu panelini çağıran metotların düzenlenerek tek bir yerden tetiklenmesi sağlanıyor. 

Daha fazla...

Gezegenler

Ekranda koordinat sistemine göre rastgele belirecek gezegenleri dinamik olarak projeye dahil etmek ve kullanmak amaçlanıyor. 

Daha fazla...

Müzik

Menü sahnesinde müziği açıp kapatan yapıya entegre olacak şekilde arka planda oyundan çıkana kadar ya da kullanıcı müziği kapatana kadar loop şeklinde çalacak müzik programlanıyor.

Daha fazla...

Sesler

Zıplama, Altın toplama ve Oyun Sonunda sadece 1 kere oynatılacak sesler programlanıyor. Müzikten farklı olarak bu seslerin sadece ilgili metotlar çağırıldığı zaman oynatılması sağlanıyor.

Daha fazla...