Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Android Uygulamalarında Tiff Görüntüleme ya da PNG Çevirme

26.12.2013 - 12:21

Android uygulamalarında kullandığımız servis bize .tif uzantılı dosya gönderiyor.Bunu nasıl gösterebiliriz? Dosyaya kaydedip tif reader indirmek istemiyoruz yazdığımız program bize tif olarak göstersin yada kullanıcının ekranında png olarak göstersin.Bunu nasıl yapabiliriz? Örnek kodları gönderebilir misiniz?

 

İyi Çalışmalar....

25764 Görüntülenme

5 Cevap

Erdi Demir
28.12.2013 - 14:35

çok Teşekkür ederim herkese sorumu cevapladığınız için.Servis tarafında png çevirmek daha mantıklı geldi.Performans açısından daha iyi.Zaten tif dosyası png lerler oluşmuş bir dosya .Png çevirmek zor olmadı.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Can Çiloğlu
28.12.2013 - 09:30

Selam Erdi,

TIFF dosyası aslında sadece taşıyıcı (container) bir dosya formatıdır yani büyük boyutlu veya sıkıştırılmamış olması gerekmiyor. Çok çeşitli sıkıştırma algoritmalarını destekliyor ve bir JPEG kadar ufak boyutlu olabilir.

Dolayısıyla sunucudan mecburen TIFF formatında dosya geliyorsa (sunucunun gönderdiği dosyada bir değişiklik yapamadığını varsayıyorum) ve gelen dosya uygun şekilde sıkıştırılmış ve mobil cihazları zorlamayacak boyutlarda bir dosya ise PNG'ye çevirmeye ihtiyacın yok. Bunun yerine Caner'in yolladığı açık kaynak kodlu kütüphaneyi kullanabilirsin.

Kaldı ki eğer mecburen bir dönüştürme yapılacaksa PNG'ye değil JPEG formatına yüksek kalitede dönüştürmek işlem kolaylığı ve dosya boyutu anlamında daha iyi olacaktır.

Kolay gelsin.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Görkem Çetin
27.12.2013 - 08:05

Sunucu TIF gönderirse hem uygulamaya, hem cihaza yazık. Örnek senaryonu bilmiyorum ama sunucuda önce TIF -> PNG geçişi yapmanız gerekiyor performans için.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

İzzet Kerem Küsmezer
26.12.2013 - 17:59

Serverside tarafında png'ye çevirtme şansınız olabilir mi? Tiff noncompressed olduğundan dolayı, ciddi anlamda networkload'a sebep olacaktır.

 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Caner Güral
26.12.2013 - 15:34

Şurada bir projeye rastladım: https://code.google.com/p/tiffonandroid/

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.