iOS

Apple Sunumunun Ardından

Apple, sunumu 3 yıl önce vefat eden efsanevi kurucusu Steve Jobs’un 1984 ve 1998’de Macintosh ve iMac tanıtımlarını yaptığı Flint Center’da yaptı. Bu yer Apple’ın sunacağı ürünlerin firma için ne kadar önemli olduğunu gösteriyordu. Beklendiği gibi de firma birçok ye...

Halil Keskin |

11.09.2014

Apple, sunumu 3 yıl önce vefat eden efsanevi kurucusu Steve Jobs’un 1984 ve 1998’de Macintosh ve iMac tanıtımlarını yaptığı Flint Center’da yaptı. Bu yer Apple’ın sunacağı ürünlerin firma için ne kadar önemli olduğunu gösteriyordu. Beklendiği gibi de firma birçok yeni özellik eklediği iPhone 6, iPhone 6+ ve ilk akıllı saati olan Apple Watch ürünleriyle bu beklentiyi karşıladı.

   

Sizlere bu cihazların yeni özelliklerini, geliştirici ve kullanıcı açısından değişimleri özetlemeye çalışacağım. Kullanıcı deneyimi konusunda tüm alanlarda standartları belirleyen sektörün amiral gemisi olan Apple, iPhone 5 serisinde kullandığı köşeli tasarımdan vazgeçerek tekrar eski jenarasyonlardan alışık olduğumuz yuvarlak tasarıma döndü. Görüntü kalitesini RetinaHD ile arttıran Apple 4,7 inçlik cihazlarında 1336*750 çözünürlük 326 dpi 5,5 inçlik cihazlardaysa bu rakam 1920x1080'e ve 401 dpi'a denk geliyor. Bunun yanında ekranın sağlamlığını da artırırarak yatay durumda arayüzleri güncelleyen Apple, burada kullanıcı deneyimini daha yukarıya çıkarıyor. Uygulamalarda da bu geliştirme istenecektir. Bu arada Xcode üzerindeki güncellemeyle otomatik layout aracı duyuruldu.

A8 işlemcilerle cihazlın performası ilk iPhone’ların 50 katına çıkmış durumda, grafik işlemlerindeyse bu rakam 84 kat hıza denk geliyor. Oyunlarda çok daha yüksek performans bekleyen Apple, çok gerçekçi bilgisayar oyunlarının artık mobilde de mümkün olduğunu gösteriyor. Bu arada bu hız artırmalarına rağmen mobil dünyanın en önemli problemlerinden olan batarya konusunda performans %50 artırılmış durumda.

Cihazlara yerleştirilen ek M8 işlemcisiyle kullanıcı hareketlerini takip etmek çok daha kolay ve verimli. Cihazlara eklenen barometre ile birlikte kullanıcının çıktığı merdiven sayısını bile saydırmak mümkün. Apple bu sensörleri kullanarak hazırlanacak uygulamaları şimdiden beklemeye başlamış durumda.

iPhone 6 LTE desteğini çok geliştirerek 150 mbps seviyesine getirmiş durumda. LTE üzerinden çok daha temiz ve kaliteli görüşmeler yapmanın da mümkün olduğu cihazda WiFi çekim kapasitesi de üç kat artırılmış. Bu arada kamerasına birçok yeni sensör ekleyip kaliteyi çok yukarıya çıkardığını atlamamak gerekir.

Yeni işletim sistemi iOS 8’den de bahsetmeliyim. Bir süredir beta sürümleriyle denediğimiz iOS 8, iPhone 6 ile birlikte tam olarak kendini bulmuş. iOS 8 hakkında detaylı anlatımı bir sonraki blog yazıma saklıyorum. :)

Beni sunumda en çok etkileyen bölüm Apple Pay oldu. Banka kartlarındaki düşük teknoloji ve güvenlik açıklarına değindikten sonra tanıttıkları Apple Pay, mobil ödemeyi ileri bir boyuta taşıyacak gibi görünüyor. Kartların tanımlanması, NFC ile kolayca ödeme ve herhangi bir bilgiyi kasiyer ve firmayla paylaşmadan hızlıca ödemeyi mümkün kılıyor. Kartları tanımlamak içinse resmini çekmeniz yeterli.

Herhangi bir kayıp/çalıntı durumda “Find My iPhone” uygulamasıyla kolayca kullanıma kapatmak mümkün. Cüzdandan daha güvenli ve makul olduğu bir gerçek. Ayrıca Apple, Amerikan Express, Visa ve Mastercard ile anlaşma yaparak şimdiden birçok noktayı bu teknoloji ile ödeme yapılacak hale getirmiş.

Bu sunumların ardından herkesin merakle beklediği akıllı saat tanıtımı geldi. Apple Watch ismini verdikleri saat, birçok kişiyi kendine hayran bıraktı. Ben de onlardan biriyim. Köşeli bir tasarıma rağmen değiştirilebilir kordonlar ile estetik olarak hoş duruyorlar. Saatin pimiyle birçok işlemi gerçektirirken, küçük ekranda dokunmadan bir şeyleri yapmak mümkün görünüyor. "Dolma parmaklı" kullanıcılar için bunun önemli bir fark yaratacağını sanıyorum. Esnek Retina ekranıyla görüntü de çok güzel. Kızılötesi ve görünür ışık kullanarak kişinin kalp ritmini ölçen cihazın daha sağlıklı sonuçlar sunacağını sunuyorumç.

Raflarda altın, çelik, uzay grisi renklerinde göreceğimiz bu saatin farklı kordon şekilleriyle birlikte sadece teknolojik bir cihaz değil, aynı zamanda güzel bir aksesuvar olacağını düşünüyorum. Bunun yanında güzel bir arayüz sunan Apple, bu konuda her zamanki gibi iddialı.

Sunumu izlerken Apple Pay’i saatte kullanıp kullanamayacağımız kafama takılan ilk soruydu, ki desteklediğini belirttiler. Daha onlarca özelliği bulunan cihazı koluma takacağım zamanı sabırsızlıkla bekliyorum.

Bu arada fiyat ve çıkış tarihini merak edenler için Türkiye'de Apple Store üzerinden 26 Eylül'de iPhone 6 2349TL, iPhone 6 Plus 2649 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Apple Watch içinse 2015'in başlarını beklemek gerekiyor.  

Anlatımdan daha fazlasını isteyenler, buradan etkinliğin tekrarını izleyebilirler. 

Halil Keskin |

11.09.2014

Yorumlar