Turkcell | Geleceği Yazanlar

GELECEĞİ YAZANLAR BLOG

Yeni Blog Yaz

Bir sonraki adımınız kuluçka merkezine mi?

Geleceği Yazanlar Ekibi - 26 Ağustos 2016

Eğer amacınız bir dünya devi olmak ise kesinlikle desteğe ihtiyacınız olacak. Bu desteği de Türkiye’de verebilen yerlerin başında kuluçka merkezleri geliyor. Kuluçka Merkezleri ve Teknoparklar üniversiteler ile sanayi kuruluşlarını bir araya getirerek yenilikçi fikirlerin ticari olarak değerlendirilmesini, artan beyin göçünün azaltılmasını ve ülke gelişmişlik seviyesinin arttırılmasını temel amaçlar olarak edinen merkezler.

Aşağıdaki listede yer alan Türkiye’deki kuluçka merkezlerine bir göz atın, aradığnız gibi bir yer varsa hemen başvurun.

 • Etohum: Kendilerini girişimci ve yatırımcının karşılaştığı pazar olarak tanımlayan Etohum, ülkemizdeki en aktif kuluçka merkezlerinden biri. 2008 yılında çalışmalarına başlayan merkez, başvuru yapan adaylar arasından en uygun 40 girişime katkı sağlıyor.
 • Girişim Fabrikası: Destekçileri arasında Turkcell'inde bulunduğu Girişim Fabrikas Özyeğin Üniversitesi tarafından kuruldu. Girişim Fabrikası’nın misyonu, kurucular, mentorlar ve yatırımcıları bir araya getirmek. Çalışmalarını hızlandırma programı ve fit girişim kampı olarak ikiye ayıran fabrika; teknoloji ve inovasyon odaklı oluşumlara destek veriyor.
 • Viveka: Teknoloji fikirlerini hayata geçirmek isteyen girişimcilere, bilgi, zaman ve kaynak yaratan Viveka, mobil oyundan e-ticaret sitesine, Saas uygulamalarından sosyal medya ağına kadar birçok alanda hizmet veriyor.
 • Inovent: 2006 yılında Sabancı Üniversitesi desteğiyle kurulan merkez, Türkiye’nin ilk teknoloji ticarileşme ve çekirdek fon şirketi olma özelliği taşıyor. Akademi temelli girişimciliğe önem veren Inovent, şu ana kadar 19 start-up şirketi kurdu ve 4 başarılı çıkış gerçekleştirmeyi başardı.
 • Embriyonix: Türkiye’de yer alan kuluçka merkezleri arasında Ege Bölgesi’ni tek başına temsil eden Emriyonix, çeşitli dernek ve odalar ile İzmir Ekonomi Üniversitesi birlikteliğiyle hayata geçirilmiştir. Merkez, yeni teknolojik fikirler ile var olan fikri geliştiren girişimleri destekliyor.
 • HayalEt: Boğaziçi Üniversitesi Vakfı öncülüğünde, İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle kurulan merkez, teknoloji transferi, inovasyon, girişimcilik, iş geliştirme ve yeni fikirleri yatırımcı ile buluşturma amaçlarını taşıyor. Değerlendirme sürecinin ardından 20 girişimci adayı ve 10 girişimci firmaya hukuk, finans, pazarlama, patent, reklam ve insan kaynakları başlıklarında danışmanlık sağlıyor.
 • Metutech Atom: Ön kuluçka merkezi olarak da tanımlayabileceğimiz Atom, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teknokent için de yer almakta. Atom’u diğer bütün kuluçka merkezlerinde ayıran özellik ise sadece animasyon ve dijital oyun alanlarında hizmet vermesi.
 • Arı Çekirdek: İstanbul Teknik Üniversitesi’nin oluşturduğu Arı Çekirdek, merkez, kamp ve yarışma olmak üzere 3 ayrı süreçte devam ediyor. Bu sürecin en başında başvuran girişimciler yarışma sonunda başarılı oldukları taktirde projeleri için istedikleri desteği sağlamış oluyorlar.
 • TEB Kuluçka Merkezi: TEB Girişim Evi kapsamında faaliyet gösteren merkez, e-ticaret, bilişim teknolojisi alanlarında fikri olan girişimcilere iş yönetiminden, ofisinde kullanacağı yazıcı dahil bütünsel bir destek sağlıyor.
 • Inventram: 2010 yılında Koç Holding ve Koç Üniversitesi ortaklığıyla kurulan merkez, erken aşama teknolojik yatırım şirketi şeklinde tarif edilebilir. Pazar potansiyeli olan inovatif fikirlere finans ve yönetim desteği sağlıyor.
 • Enkuba: Merkezi Nişantaşı’da bulunan Enkuba, girişimcilere mentorluk, çalışma alanı sağlamanın yanı sıra şirketin başlangıç sermayesini oluşturacak finansal desteği de sağlıyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.