Turkcell | Geleceği Yazanlar

GELECEĞİ YAZANLAR BLOG

Yeni Blog Yaz

Bulut Bilişim ve Sanallaştırma

Tolga ANIT - 14 Eylül 2020

Sanallaştırma Nedir?

Sanallaştırma bir fiziksel kaynağı birden fazla mantıksal işleme bölerek daha verimli hale getirmektir. 

Fiziksel yapıda x86 mimarisindeki bir sunucu üzerinde sadece bir işletim sistemi ve bir uygulama çalışırken, sanallaştırma ile birden çok işletim sistemi ve uygulama beraber çalıştırılabilmektedir.


 

Sanallaştırma Mimarisi

Sanallaştırma altyapısında Server, Storage, Network bileşenleri bulunmaktadır. Bu bileşenler birbirine fiber kablo ve switch’ler ile bağlanmaktadır.


 

Sanal CPU-Ram Kavramı

Fiziksel yapıda tek bir işletim sistemi tarafından kullanılan CPU ve Core’lar sanallaştırma ortamında paylaşımlı olarak sanal sunuculara dağıtılmaktadır.Fiziksel yapıda tek bir işletim sistemi tarafından kullanılan RAM-Bellekler sanallaştırma ortamında paylaşımlı olarak sanal sunuculara dağıtılmaktadır. Sanallaştırma ortamlarında kullanılmayan RAM’ler havuza geri iade edilir. Diğer sanal sunucular tarafından kullanılmaya devam edilebilir.
 

Sanal Sunucu Disk Kavramı

Fiziksel dünyada server üzerinde bulunan tüm lokal diskler işletim sistemi tarafından kullanılırken sanallaştırma teknolojilerinde paylaşımlı bir disk havuzu (Storage) üzerinden dağıtılan diskler kullanılmaktadır.

Sanallaştırma ortamında Network (Ağ) Kavramı​

Fiziksel ortamlardaki ağ yapıları sanallaştırma altyapılarında da yer almaktadır. Server üzerinde bulunan Ethernet kartı ve sanallaştırma yazılımıyla beraber kullanılan sanal switch üzerinden sanal sunucuların veri merkezinde bulunan switch’lere erişmesi sağlanır.
 

Bulut Bilişim Nedir?

Bilgisayarlar ve diğer cihazlar için, istendiği zaman kullanılabilen ve kullanıcılar arasında paylaşılan bilgisayar kaynakları sağlayan, internet tabanlı bilişim hizmetlerinin genel adıdır. Kullanıcılar internet olan her yerden erişim sağlayabilirler.

Bulut Çeşitleri

  • Public
  • Private
  • Hybrid

Bulut Bilişim Hizmet Modelleri

Altyapı hizmeti (IaaS): Bu en temel bulut hizmet modelinde, bulut sağlayıcıları, sunucuları, fiziksel veya sanal makineler olarak sunar.

Platform hizmeti (Paas): Bu bulut modelinde, kullanıcı belirli bir platforma (python, java, .net, vb.) uyumlu olan uygulamalarını zengin bir ortamdan yararlanarak kullanır.

Yazılım hizmeti (SaaS): Bu bulut modeli kullanıcılara önceden belirlenmiş uygulamaları doğrudan web tarayıcısından çalıştırma imkânı sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

8 Cevap

Can Haktan KARADAL

14 Eylül 2020

:ok güzel bir yazı ellerinize sağlık

Ümit Uslu

06 Ekim 2020

Keyifle okudum. Elinize sağlık.

FİLİZ İLHAN

21 Ekim 2020

Emeğinize sağlık.

Fatih Yarlıgan

30 Ekim 2020

Elinize sağlık

Bahri Dinçbilek

02 Kasım 2020

Elinize sağlık

Sayfalar

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.