Turkcell | Geleceği Yazanlar

GELECEĞİ YAZANLAR BLOG

Yeni Blog Yaz

Hazır Arayüzler

Ozan Uysal - 03 Ocak 2014

 

Her yazılım geliştirici hayatının bir döneminde şu veya bu şekilde tasarımcılarla çalışmak zorunda kalır; ama mobil uygulama geliştirici için tasarımcı neredeyse yöneticisi konumundadır. Mobil uygulamalar doğrudan son kullanıcının beğenisine sunulduğundan iyi bir tasarım uygulamanın algısını çok değiştirecektir. Yazılım ne kadar iyi olursa olsun, bir uygulama düzgün tasarıma sahip değilse ya da iyi bir kullanıcı deneyimi sunmuyorsa AppStore'da çok fazla şansı olmayacaktır.

İşte bu sebepten dolayı, iyi tasarımcılar sürekli yeni arayüz fikirleri geliştirmekte ve AppStore'daki uygulamaları karıştırarak en iyi kullanıcı deneyimlerini toplayıp kendi uygulamalarında harmanlıyorlar. Çoğunlukla biz yazılımcılara sunulan Photoshop dosyaları (PSD) iOS SDK’nın standart görselleriyle ya da geçiş efektleriyle yapılamayacak, özel kodlama gerektirecek kullanıcı deneyimleri içerir. Yazılımcılar da bu akışları oluşturabilmek için saatlerce kod yazar ya da tasarımdan ödün verme yoluna giderler (ki bu mobil dünyada pek hoş karşılanmaz). Bunun bir sebebi de arka tarafta çalışan kodun sorunsuz çalışması için harcanan zaman projenin toplam zamanının büyük bölümünü aldığından, ön yüz için de benzer bir zamanın harcanması proje yöneticisinin hoşuna giden bir durum değildir. Bu da mobil yazılımcılar için ayrıca bir baskı unsuru haline gelir.

Bu durumdan hoşnut olmayan yazılımcı sayısı dünyada epey fazla olmalı ki, Cocoa Controls adındaki site bize AppStore'da gördüğümüz uygulamaların arayüz geçişlerine ait kodları açık kaynaklı sunmaktadır. Dünya çapında yazılımcıların katkılarıyla oluşturulmuş bu kod veritabanı, AppStore'da ve MacStore'da yer alan çoğu uygulamanın arayüz geçişlerini taklit eden açık kaynak kodlar barındırdığı gibi, daha önce hiç görülmemiş ve ilham kaynağı olabilecek arayüz akışları ile ilgili kodları da sunmaktadır. Her gün onlarca yeni projeyle beslenen bu sitede istediğiniz şekilde arama yapabilir ve dilediğiniz koda ulaşabilirsiniz.

Beğendiğiniz bir arayüz projesinin koduna girdiğinizde kod yazarı ile ilgili bilgilere ve (varsa) o arayüzün kullanıldığı AppStore’daki uygulamaya ulaşacaksınız. Eğer kodu kendi projenizde kullanmayı düşünüyorsanız kodun lisansına göz atmanızı tavsiye ederiz, zira ticari bir uygulamada kullanıma uygun olmayan lisans ileride telif hakkı problemleri oluşturabilir.

Beğendiğiniz bir proje indirmek istediğinizde tek yapmanız gereken, Download Source düğmesine tıklamak olacaktır. Eğer lisans uygunsa projenin sitesine gönderilirsiniz ve arayüzle ilgili örnek bir koda sahip olursunuz. Bu noktadan sonra ilgili kodları kendi projenize katmak, tamamen sizin becerinize kalmış :). Artık siz de verilen uygulama arayüzünü kolaylıkla kodlayabilir ya da yeni uygulamanıza benzersiz bir arayüz katabilirsiniz.

 

NOT: Son olarak İnternet'te bulduğunuz her kod için yaptığımız hatırlatmayı da tekrarlamakta fayda görüyorum. Burada bulduğunuz kodları kendi projenizde kullanmanız, bellek problemlerine ya da sebepsiz çökmelere sebep olabilir. Açık kaynak kodlu projeler, çoğunlukla katkıcı sayısı ve kodu okuyan göz sayısına orantılı bir şekilde yükselen bir kod kalitesine sahiptir. Dolayısıyla kodları kullanmadan önce sağlıklı bir şekilde test etmenizi öneririm.

8 Cevap

oğuzhan gürbüz

09 Mart 2014

site güzel deil

Emrah Acar

02 Haziran 2015

site de sana bayılıyordu zaten..

Mümin Başol

18 Mayıs 2014

android ?

Abdullah

30 Eylül 2015

android için böyle bir site var mı Ozan hocam önereceğiniz??

Canberk Çakmak

01 Nisan 2016

https://android-arsenal.com/ sayfası açık kaynaklı tasarımsal kütüphaneleri barındırıyor

Sayfalar

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.