Turkcell | Geleceği Yazanlar

GELECEĞİ YAZANLAR BLOG

Yeni Blog Yaz

Koronavirüs ile mücadelede yapay zeka faktörü

Geleceği Yazanlar Ekibi - 16 Nisan 2020

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Hepimiz evlerimize kapandık ve yetkililerin uyarıları doğrultusunda günlük yaşamlarımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Bilim dünyası da bu süreçte hastalığa çözüm olacak aşı üzerinde çalışıyor. Elbette teknoloji dünyası da bu sürecin en önemli aktörleri arasında. Günlük yaşamlarımıza hızlı bir şekilde giriş yapan yapay zeka da bu noktada öne çıkan teknolojilerin başında geliyor. Şimdi gelin pandemiyi kontrol altına almak adına gerçekleştirilen teknoloji çalışmalarını birlikte inceleyelim. 

Yapay zeka koronavirüse karşı

Bilgisayarlar dünyaca ünlü satranç ustalarını alt etmeyi başardı, yüzleri ya da sesleri tanıma konusunda ustalaştı, günlerce sürecek hesaplamaları saniyeler içerisinde çözebilecek duruma geldi. Peki pandemi ile mücadelede de benzer başarılar beklenebilir mi? Bu sorunun cevabı henüz net olmasa da bu konuda yoğun bir çalışmanın gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bu konuda önemli çalışmalar gerçekleştirenlerden biri de Thomas M. Siebel. Kaliforniya merkezli yapay zeka şirketi C3.ai'nin kurucusu ve CEO'su olan Siebel, bu konu üzerine oldukça değerli çalışmalar gerçekleştiriyor. C3.ai Dijital Dönüşüm Enstitüsü olarak bilinen yeni araştırma konsorsiyumu; Princeton, Carnegie Mellon, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, California Üniversitesi, Illinois Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi, C3.ai ve Microsoft’tan en iyi bilim adamlarını bir araya getirmiş durumda. Bu oluşum yapay zeka yardımıyla yeni koronavirüsü yavaşlatmanın yollarını bulmayı amaçlıyor. 

Google yine devrede

DeepMind, 2010 yılında kurulan, 2014 yılında Google tarafından satın alınan bir yapay zeka şirketi. Gerçekleştirdiği çalışmalarla yapay zekanın gelişiminde önemli bir rol oynayan DeepMind, pandemi sürecinde de aktif bir rol üstleniyor ve virüs proteinlerinin yapısını modellemek için bir aşı geliştirmede faydalı olabilecek derin öğrenme tekniklerini araştırıyor. Makine Öğrenmesi de bu süreçte oldukça aktif bir şekilde kullanılıyor. Araştırmacılar, ölümcül virüsü daha iyi anlamak ve hızlı bir şekilde tanı koyabilmek amacıyla makine öğrenme teknikleri geliştiriyor.

Teknoloji umut ışığı olabilir mi?

Koronavirüs ile ilgili bir yapay zeka çalışması da NYU Grossman Tıp Fakültesi ve New York Üniversitesi Courant Matematik Bilimleri Enstitüsü tarafından gerçekleştirildi. Araştırmacılar, hangi koronavirüs hastalarının yaşamı tehdit eden akciğer hasarına maruz kalacağını tahmin etme umuduyla bir yapay bir zeka aracı geliştirdiler. İlk çalışmayı gerçekleştiren ekip, hangi hastalarda akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) gelişeceğini yüzde 80 doğruluk oranıyla tahmin etmeyi başardı. Bu teknolojinin hastaların durumları, eve gönderilmeleri ya da potansiyel solunum ekipmanı ihtiyaçları ile ilgili yardımda bulunabileceği iddia ediliyor.

Robotlar iş başına!

Koronavirüs etkisinin yoğun bir şekilde hissedildiği ülkelerden biri de Amerika Birleşik Devletleri. Sosyal mesafe kuralları nedeniyle birçok işçinin birlikte çalışarak çözümlediği durumlarda da alternatif çözümler üretilmeye başlandı. Robot teknolojileri bu dönemin önemli gelişmesi olarak değerlendirilebilir. Örneğin AMP Robotics şirketi, geri dönüşüm malzemelerini incelemek ve çöpleri ayıklamak için yapay zeka kullanan robotlar üretiyor. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre yaşanan koronavirüs salgını sonrası bu robotların siparişleri önemli ölçüde artmış durumda. Pandemi öncesi bir ya da iki robot almak isteyen şirketlerin şu anda oldukça fazla sayıda sipariş verdiği ifade ediliyor. Salgın öncesi gündeme gelen ¨robotlar işlerimizi elimizden alacak m?¨ sorusu salgından sonra da gündemdekini yerini koruyacak gibi gözüküyor. 

Teknoloji dünyasının önemli bir eşikten geçtiği pandemi dönemi bizlere gelecek konusunda önemli işaretler veriyor. Dünyanın önemli bir değişim yaşadığı bu dönem sona erdiğinde teknoloji alanında yeni gelişmelere hazır olmalıyız. Evet, bildiğimiz dünya değişiyor ve teknolojinin önderlik ettiği yeni dünyaya geçiş yapacağımız günler sandığımızdan da erken gelebilir. 

 

Kaynaklar:

https://fortune.com/2020/04/14/artificial-intelligence-coronavirus-health-medicine/    

https://www.euronews.com/2020/04/06/artificial-intelligence-used-to-predict-which-coronavirus-patients-are-at-greater-risk-of

https://www.nytimes.com/2020/03/26/science/ai-versus-the-coronavirus.html

22 Cevap

Aykut Eginli

17 Nisan 2020

Yeni dünya düzeninde çıkacak olan tüm dijital mesleklere şimdiden yönelmek ve bu mesleklerin eğitimini özellikle de uzaktan eğitim şeklinde alarak şimdiden yatırım yapmamız, hazır olmamız lazım diye düşünüyorum.

SERHAN KAYGISIZ

05 Mayıs 2020

Evet kesinlikle katılıyorum güzel bir öngörü

Aykut Eginli

06 Mayıs 2020

Teşekkür ederim Serhan bey

Ayşegül Yazıcı

07 Haziran 2020

Katılıyorum.

Mesut Şenova

23 Nisan 2020

Her kriz gibi bu da fırsatlara gebe. Evet belki kurulu birçok süreç sekteye uğrayacak fakat teknolojinin yıkıcı ve yenilikçi gücü karşısındaki direnç yerini büyük bir dönüşüme bırakacak.

Sayfalar

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.