Geleceği Yazanlar

Makine öğrenmesi geleceği nasıl etkileyecek?

Dördüncü sanayi devriminin tam ortasındayız. Verilerin sağladığı fiziksel, dijital ve biyolojik kaynaşmayı açık bir şekilde gözlemliyoruz. Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi, Robotik ve Nesnelerin İnterneti gibi teknolojilerle gelen derin değişimler, farkında olmasak da hayatımızı temelden etkiliyor. Tüm bu yenilikler ışığında geleceğin bugün bildiklerimizden farklı olacağını söyleyebiliriz ve Maki...

Dördüncü sanayi devriminin tam ortasındayız. Verilerin sağladığı fiziksel, dijital ve biyolojik kaynaşmayı açık bir şekilde gözlemliyoruz. Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi, Robotik ve Nesnelerin İnterneti gibi teknolojilerle gelen derin değişimler, farkında olmasak da hayatımızı temelden etkiliyor. Tüm bu yenilikler ışığında geleceğin bugün bildiklerimizden farklı olacağını söyleyebiliriz ve Makine Öğrenmesi bu değişimin önemli bir parçası olacak.

Makine Öğrenmesi, Yapay Zekanın bir alt dalı olarak değerlendiriliyor. Temel olarak yazılım uygulamalarının daha başarılı sonuçlar tahmin etmesine yardımcı oluyor. Makine Öğrenimi, bilgisayar programlarının geliştirilmesine odaklanıyor ve bilgisayarların insan müdahalesi olmadan otomatik olarak öğrenmelerini sağlıyor.

Yapay Zekanın temel yapı taşı olarak nitelendirilen Makine Öğrenmesi, geleceğe damgasını vuracak özelliklere sahip durumda. Tahminler yapabilen,  karar verebilen, desenleri tanıyabilen ve veri öğrenerek kurumsal yapıları ölçeklendirebilen bir yapıdan bahsediyoruz. Bu denli dönüşüme açık bir yapıyı geçici bir trend olarak değerlendirmemek gerekir. Bu sebeple Makine Öğrenmesi iş dünyası ve toplumu dönüştürecek bir mega trend olarak görülmelidir.

Makine öğrenimi, aslında bugün kullandığımız hizmetlerin birçoğuna güç veriyor. Netflix, YouTube ve Spotify gibi öneri sistemleri, Google ve Baidu gibi arama motorları, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecralar, Siri ve Alexa gibi ses asistanları bu sistemden faydalanıyor. Tabii ki bu örnekleri artırmak mümkün. Çünkü Makine Öğrenmesi günümüzde Sağlık ve Fitness,  Satış ve Pazarlama, Finansal Ticaret, Ulaştırma, Kişisel Güvenlik ve Çevrimiçi Arama gibi alanlarda aktif olarak kullanıyor.

Makine öğreniminin gelecekte kullanılacağı alanlardan biri de geliştirilmiş müşteri hizmetleri. Bu alanda öne çıkan kavram ise ¨Chatbot¨. Müşterilere anında yanıt verebilen ve kişiselleştirilmiş cevaplar verebilen Chatbot, özel olarak her bir müşteri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Makine Öğrenmesinden faydalanıyor.

Aslında, Amazon ve Netflix gibi büyük şirketler, kullanıcı deneyimlerini analiz etmek ve iyileştirmek için halihazırda Makine Öğreniminden faydalanıyor. Bu teknoloji sayesinde bir sonraki satın alma işlemlerinin ne olacağı da tahmin edilebiliyor. Teknoloji devlerinin planlamalarına yön veren Makine Öğreniminin gelecekte daha da aktif bir şekilde kullanılacağını söylemek mümkün.

Görüldüğü üzere dünyanın önde gelen şirketleri bu teknolojiye oldukça önem gösteriyor. Google da bu alana özel ilgi gösteren şirketlerin başında geliyor. Makine Öğrenmesi Google tarafından ¨geleceğin teknolojisi¨ olarak nitelendiriyor. Teknoloji dünyasında da bu alana yönelik bir eğilim söz konusu. Uzmanlar yakın bir gelecekte çoğu uygulamanın Makine Öğrenmesi içereceği konusunda hem fikirler. Bu tahminlerin doğru çıkması durumunda, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Makine Öğrenmesi’nden daha çok bahsedeceğimizi söyleyebiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Ömer Furkan İşleyen
22.09.2020 - 01:52

Faydalı şeylerde kullanılır İnşaallah

Urfa Yazar
01.02.2020 - 03:30

Teknoloji gerçekten hızlı bir şekilde gelişiyor, takip etmek zorlaşıyor artık :)

Talat Altın
12.02.2020 - 07:02

tebrikler, geleceğimizi olumlu yönde etkileyeceği kesin.

Çağdaş Akagündüz
27.10.2019 - 11:45

Teşekkürler.

Geleceği Yazanlar Kullanıcısı
02.11.2019 - 09:43

Yapay zeka sadece yazılım mı size? bence biyolojik olarak geliştirilecek

bursa haber

Geleceği Yazanlar Kullanıcısı
06.11.2019 - 03:54

Her Başarı Bir kararla başlar !

sosyal medya uzmanı

Geleceği Yazanlar Kullanıcısı
06.11.2019 - 03:55

Her Başarı Bir kararla başlar !

sosyal medya uzmanı

Geleceği Yazanlar Kullanıcısı
06.11.2019 - 03:55
Her Başarı Bir kararla başlar ! https://www.enkreatif.com/
Diyarbakır Temizlik Şirketi Sanat Temizlik
15.12.2019 - 07:53

tebrikler

Ramazan KAHRAMAN
05.01.2020 - 09:45

Dr.Şeyda Ertekinin sorduğu soruyu her machine learning paper ında tekrar daha iyi anlıyorum. can Machine learn faster ?(Makina lar daha hızlı öğrenebilir mi ?), bence bu konu ile ilgilenmek isteyen bütün herkese bu soruyu sorarak ilerlemelerini tavisye ediyorum yazınız için de yazara ayrıca teşşekkür ederim çok sade ve güzel bir anlatım olmus ...

Halit Taha KINIK
22.12.2021 - 11:14

Güzel makale. Elinize sağlık.