iOS

QR Karekod Okutma

Telefonunuzun ve kamerası bulunan tabletlerinizin QR karekod okutma özelliğini kullanarak birçok işletmede, stok takibinde ve dijital içeriklerde karekodun içeriğine rahatça ulaşabilirsiniz.

Telefonumdan QR Karekod Nasıl Okutabilirim?

 

Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan QR karekod okutma işlemini akıllı telefonların dışında kamerası olan tabletlerde de gerçekleştirmek mümkün. Cihazınızın kamerasını açıp, karekoda doğru tutmanız yeterlidir. Cihazınız kodu tanımladığı zaman sizi otomatik olarak bir linke yönlendirir. Bu linke tıkladığınız vakit karekodun içindekilerine rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

QR Karekod Okutma Nedir?

 

QR karekod, açılımı “Quick Response” olan ve akıllı telefonlarla okunan iki boyutlu barkoddur. Kare şeklinde olan karekoda genel isim olarak Data Matrix denir. Ülkemizde ilaç sektörü alanında kullanılmış, 1 Ekim 2009 tarihi karkekodun başlangıcı olarak belirlenmiş ve zorunlu kullanıma geçilmiştir. Günümüzde karekod okutma ile linkleri, görselleri, videoları ve metinleri karekodun içine yerleştirilebilirsiniz. Kolay ve hızlı taraması sayesinde karekodun içine yerleştirilmiş olan materyellere, telefonunuzla hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Karekod Okutma İçin Kullanılabilecek Programlar

 

Değişen ve gelişen teknoloji sayesinde Android, Windows, iOS gibi işletim sistemi olan telefonlarda ve tabletlerde artık uygulama indirmeden karekod okutma için bir programa ihtiyaç duyulmuyor. Tablet veya telefonunuzun kamerası karekodu okumuyorsa, karekod okumak için geliştirilen programları cihazınıza indirip kullanabilirsiniz. Bu programlara örnek vermek gerekirse ve telefonunuz Android işetim sistemine sahipse, Google Play Store’dan “Barkod & Karekod Sistemi” uygulamasını indirebilir, telefonunuz iPhone ise App Store uygulamasına girip, “Barkod Okuyucu” uygulamasını indirebilirsiniz.

 

iPhone Kamerasıyla QR Kodunu Tarama

 

iPhone’da web sitelerine, uygulamalara, kuponlara, biletlere ve daha fazlasına bağlanabilmek için Hızlı Yanıt (QR) kodlarını taramak amacıyla Kamera’yı veya Kod Tarayıcı’yı kullanabilirsiniz. Kamera, QR kodunu otomatik olarak algılar ve vurgular.

 

Denetim Merkezi’ndeki Kod Tarayıcı’yı açma

 

iPhone’da QR okutma yöntemlerinden biri de denetim merkezinden kod tarayıcıyı açmaktır. Burada; ilk olarak Ayarlar > Denetim Merkezi bölümüne gitmeniz gerekmekte ve daha sonra Kod Tarayıcı’nın yanındaki Ekle düğmesi simgesine dokunmanız gerekmektedir.

 

Ardından Denetim Merkezi’ni açınız, Kod Tarayıcı’ya dokununuz, sonra iPhone’u kod ekranda görünecek şekilde konumlandırmalısınız. Son olarak daha fazla ışık eklemek için el fenerine dokunup onu açabilirsiniz.

 

Android kamerasıyla QR Kodunu Tarama 

 

Android işlemci telefonlarda veya tabletlerde QR kod okutma için yapmanız gerekenler ise;
İlk olarak uyumlu Android telefonunuzda veya tabletinizde yerleşik kamera uygulamasını açınız. Ardından kamerayı QR koduna doğru çeviriniz. Daha sonra Android telefonunuzda veya tabletinizde görünen banner'a dokunarak karekod okutabilirsiniz.

 

QR Kod Okutarak Nasıl Video Açabilirim?

 

Telefonunuzun kamera uygulamasını açtığınızda herhangi bir tuşa basmadan, kameranızı karekoda doğru tuttuğunuzda kameranız karekodu direkt olarak görür. iPhone QR kodu okutmak için kameranızı açmanız ve karekoda tutmanız yeterlidir. Karekod okununca ekrana link bildirimi gelir. Gelen bu bildirime tıklayıp karekodun içinde bulunan video linkine tıklayıp, videoyu açabilirsiniz. Android QR kodu okutma işlemi de iPhone ile aynıdır. 

 

QR Kod Nasıl Oluşturabilirim?


https://www.unitag.io/qrcode sitesinden ücretsiz olarak QR karekod oluşturabilirsiniz. İlk önce sol tarafta yer alan Enter your URL yazılı kısma QR karekodunu oluşturmak istediğiniz linki yazın. Ortada yer alan Your QR Code kısmında yazdığınız link için QR oluşturulacak. QR kodunuzun nasıl görüneceğine karar vermek ve tasarımsal açıdan farklı görünmesini isterseniz, alttaki Templates yazan kısımdan barkodunuzun görüntüsünü seçebilirsiniz. Oluşturduğunuz karekodu kaydetmek için kodun üstüne gelip, sağ tıklayın ve kaydedin. Eğer isterseniz kopyalabilirsiniz.

 

Karekod Okuma Programı Oluşturma 

 

Eğer siz de karekod okuma programı oluşturmak istiyorsanız aşağıda bulunan linkten yararlanıp karekod okuma programı oluşturabilirsiniz.

 

https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/blog/androidde-qr-kod-okuma


 

Yorumlar

Taha
06.04.2022 - 02:30

The 2022 Jeep Grand Cherokee SRT is just enough. Under the hood is a 475-hp V-8 that cooperates with an eight-speed automatic and four-wheel drive. With start control, the SRT can tear from zero to 60 mph in 4.4 seconds.

Meryem ALTIN
18.04.2022 - 12:51

Aslında karekod okutma birçok alanda etkili. Alışveriş merkezlerinde, marketlerde vs. Amacı ise; daha hızlı bir şekilde herhangi bir ürün veya başka birşey için bilgi sahibi olabilmek.

Ömer Karagöz
21.04.2022 - 10:40

Kare kod artık müzelerde de etkili bir şekilde kullanılıyor, rehberlerden ziyade durup dinliyor ve ne dediğiniz tarihini istediğiniz dilde hem video hem de sesli olarak erişebiliyorsunuz.

noha ahmed
15.05.2022 - 07:32

This is the leading top-ranked MBA program in Pharmaceutical Industry Management The program hosts students from leading multinational pharmaceutical organizations around the world including the top 10 companies at all times We believe that you will find it outstanding and informative
The core element of the quality of education at cambridge university remains in the CCU learning model's ability to influence the economic social and business dimensions positively.CCU programs and degrees are the hubs where leaders from industry blockbusters meet to learn study Today most CCU programs host students who are members of top-ranked international organizations It is at CCU where networking has a significant impact on students' careers and futures the future
The MBA-PIM program is the leading accredited challengeable and innovative program that focuses on developing the managerial develops- mental and leadership capabilities of the international Pharmaceutical Industry Participants study interact learn and apply When you write do it with a pencil You can use a pen if you want to But pencils are easier to use and they have a longer life span the demanding industry
At Cambridge corporate university innovation is a way of life This innovative-based culture and structure reflect on the program teaching and delivery methodology where a new hub of creative thinking is created It is at Cambridge Corporate University The CUNY Graduate Center's Department of Business Innovation and Digital Transformation (BIDT) is where the Albert Schweitzer School of Management (ASSM) holds a unique live curriculum that stimulates MBA-PIM students' creative thinking skills and acts to maximize creativity and strategic innovation Among other core elements required to excel on the land of the Pharmaceutical Management you will be involved in a new world of critical thinking You define your study's new curriculum by choosing among many different articles and business cases from multinational companies that are in the pharmaceutical mba industry Our program will change the way you approach problems It will provide you with the opportunity to master the following skills: 1) formulate plans 2) forecast sales structure 3) forecast and budget sales 4) manage costs 5) define strategies The digital age of the industry is being driven by AI technologies and techniques The MBA-PIM program will challenge you to think about the future of your industry and prepare you for the critical behavior shifts that are transforming you into a futuristic leader a person who is skilled in business

 

Angela Faught
17.05.2022 - 03:48

Collection of Top SUVs, Sedans, Coupes, auto magazines, Trucks, Wagons, Convertibles, Minivans, Hybrids, and Electric Cars' current and future models with photos.