GELECEĞİ YAZANLAR BLOG

Yeni Blog Yaz

Qt ile Çapraz Platform Mobil Uygulama Geliştirme

İbrahim - 29 Nisan 2016

Birçok mobil işletim sistemi olması mobile uygulama geliştirmeyi sıkıntılı hale getirdi. Bu duruma karşılık olarak çapraz platform yerel (native) uygulama geliştirmeyi sağlayan araçlar çıktı. Bu yazımızda da bu araçlardan biri olan Qt'a değineceğiz.

Qt Nedir?
Qt, Digia firmasına ait, masaüstüne, gömülü sistemlere ve mobil platformlara uygulama geliştirmemizi sağlayan bir çatıdır. Qt kendisine has GUI sistemini ve birçok iş yapabilmemizi sağlayan sınıfları ve araçları bize sunar. Qt, GPL, LGPL ve ticari olmak üzere bize üç adet lisans sunar.


Qt ve Mobil
Qt ile Android, iOS, Windows Phone, Blackberry ve Sailfish işletim sistemlerine yerel (native) olarak uygulama geliştirmemizi sağlar. Bize sunduğu QML dili ile mobil platformda kolaylıkla tasarım yapıp C++ ile de kodlamamızı gerçekleştirebiliriz. Qt ile geliştirme yaparken kullanacağımız geliştirme ortamının adı Qt Creator'dır. Ayrıca Qt bize Linguist adlı bir araç sunarak yapacağımız uygulamaya farklı diller (Türkçe, İngilizce gibi) eklememizi sağlar. Qt nasıl native olarak çapraz platform uygulama geliştirebilir diyenler için ise Qt Android SDK, NDK, iOS SDK, Windows SDK vs. araçlardan bağımsız olarak çalışmaz ve platformun yerel özelliklerini kullanmaya çalışır.


Qt ile Mobil Tasarım Gerçekleştirmek
Biraz önce dediğim gibi QML dili ile mobil sistemlere tek seferde tasarım yapabiliyoruz. Bunu Qt 5.6 ile gelen Qt.labs.controls modülünü kullanarak gerçekleştirebiliyoruz. Bu modül mobil sistemlere GUI geliştirmek için hazırlanmıştır.


Qt ile Yarı Yolda Kalabileceğinizi mi Düşünüyorsunuz?
Hayır, Qt ile mobil uygulamanızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer native özelliklere ihtiyacınız olduysa (Bildirimler, TrafficStats gibi), Android Java'ya ve/veya iOS Objective-C'ye bir yenilik eklendiyse ya da kısaca Java'da ve/veya Objective-C'de kullanabildiğiniz tüm özellikleri Java ve Objective-C kodu olarak Qt'da çağırabiliyoruz ve bu sizin de tahmin ettiğiniz gibi Android ve iOS'in bütün özelliklerini tam olarak kullanabilmemiz anlamına geliyor.
Peki bunu nasıl yapabiliyoruz? iOS Objective-C geliştiricilerinin de bildiği gibi bu dil .h dosyalarını kullanıyor. Biz bu başlık dosyalarına C++ ile prototipler, değişkenler vs. oluşturuyoruz ve .mm dosyasına bu başlık dosyasını ekleyip prototiplere, değişkenlere vs. işlevlerini veriyoruz. Android için Java kodu çağırmamız gerektiğinde QAndroidExtras modülünü kullanarak Java kodlarını çekiyoruz (Bunların ayrıntılarına bu yazıda değinmeyeceğim, yazının sonunda bağlantıları paylaşacağım).

Yazımızın sonuna ulaşmışken Qt, C++ ile haşır neşir olanlar ve bu dili öğrenip de yazılım geliştirmek isteyenler için harika bir tercih olacaktır. Qt'un Open Source sürümünü sitesinden indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.
Qt Web Sitesi: https://www.qt.io
Qt C++ Sınıfları: http://doc.qt.io/qt-5/classes.html
QML Tipleri: http://doc.qt.io/qt-5/qmltypes.html
Qt.labs.controls: http://doc.qt.io/qt-5/qt-labs-controls-qmlmodule.html
Qt.labs.controls ile ilgili bir örnek: http://doc.qt.io/qt-5/qtlabscontrols-gallery-example.html
Java kodu çağırmak: http://doc.qt.io/qt-5/qtandroidextras-index.html
Objective-C kodu kullanmak: https://github.com/richardmg/qtdd13_qmlapp

4 Cevap

İrem Şimşek

17 Haziran 2017

proje nasıl oluşturulur. fazladan bir eklentiye ihtiyaç varmı bunları açıklar mısınız?

enesa sara

07 Ağustos 2019

Are you looking for a fast way to grow your Instagram page? Do you want to gain Instagram followers for free? It’s very simple with our easy-to-use tool that gains followers for you, so instagram followers you don’t have to do the work. We will NEVER ask you for your password, so you can be sure it’s 100% safe.

insta followers

07 Ağustos 2019

We know it can be hard to get your first free real followers and free active followers on Instagram. It will require hard work and constant focus, which means it will surely consume your precious time. It can be exhausting to think about how hard it is to get some buy Instagram followers. Luckily for you, having free Instagram likes is easier than ever. It is 100% free to get your first free 50 Instagram followers and if you’re pleased with our services, you can get much more of those followers on Instagram for affordable prices. It is 100% safe and our Live Service instagram followers Team is ready to support you for 24/7.

glowinsta

07 Ağustos 2019

We asked ourselves several times: why would someone not want to get free Instagram followers? We do not know the answer to this question. Well, we instagram followers do not even know if there are people who would not want to get Instagram followers for free.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.