Turkcell | Geleceği Yazanlar

GELECEĞİ YAZANLAR BLOG

Yeni Blog Yaz

Turkcell'de Android Developer Olarak Çalışan Hasibe Zafer ile Röportaj

Geleceği Yazanlar Ekibi - 11 Kasım 2019

Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Hasibe Zafer, Karabük Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Yaklaşık 5 yıldır Android geliştirmeyle ilgilenmekteyim. 1.5 yıldır da Turkcell’de Paycell ekibinde Android Developer olarak çalışmaktayım. 

 

Geleceği Yazanlar ile nasıl tanıştınız?

Geleceği Yazanlar ile üniversite 2. Sınıfta tanıştım. Sonrasında Geleceği Yazanlar Elçilik Programı’ndan haberdar oldum ve başvurdum. Başvurumun ardından Karabük Üniversitesi Geleceği Yazanlar Elçisi olarak seçildim. Bu süreçte özellikle Android konusunda sınıf içi eğitimler verdim. Geleceği Yazanlar’dan edindiğim farkındalığı üniversitede çevreme ve arkadaşlarıma yayabilmek için çabaladım. 

 

Geleceği Yazan Kadınlar projesi hakkında neler söylemek istersiniz?

Geleceği Yazan Kadınlar projesi, kadınların teknoloji alanındaki eğitimleri alabildiği, önemli iş insanların girişimcilik anlamında mentorluk alabildiği, eğitim süresince sürekli kendisine destek olabilecek uzmanlar bulabileceği bir proje. Aynı zamanda bu proje sayesinde eğitim alan kadınlar önemli jüri üyelerine kendi projelerini sunma fırsatını yakalayabilmekte. Ben de Geleceği Yazan Kadınlar projesinde Karabük Üniversitesi’nde görev aldım. Bu noktada arkadaşlarımın ve benim çok güzel bir hikayesi var. Geleceği Yazan Kadınlar projesi için seçilen 18 il arasında Karabük yoktu. Ben ve çok istekli 50 arkadaşım, projede yer alabilmek için Turkcell’e başvuruda bulunduk. Turkcell de bu heyecanımızı geri çevirmedi ve bizi projeye sonradan dahil etti. Biz de çok yoğun bir eforla çalışmaya başladık. Karabük ili olarak hepimiz bu projeye inanmıştık. Karabük Ticaret Odası da bizden desteklerini esirgemedi. 

Yaz dönemi geldiğinde herkes evine dönmüştü ancak biz projeye dahil olan kadınlarla birlikte kamp kurarak çalışmalarımıza devam ettik. Artık gerçekten bir şeyler üretebildiğine, başarabileceğine inanan 50 kadın vardı. İl finallerinden İstanbul’daki büyük finale giden süreçte bizim hedefimiz her zaman finalde yer alabilmekti. Biz de bu inançla her gün bir öncekinden daha fazla bir şekilde çalışmalarımıza devam ettik. Projeyi de Türkiye 3.lüğü ve 4.lüğü alarak bitirdik. İşaret dilini işitme engelli çocuklara artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanarak öğreten projemiz Türkiye 3.sü oldu. Görme engelleri çocukların bisiklet sürebilmesini amaçlayan projemiz ise Türkiye 4.sü olarak projeyi tamamladı. 

Bu proje sayesinde çok farklı insanların hayatına dokunabilme fırsatı bulduk. Ekibimiz Karabük’teki görme engelli kardeşimiz Hakverdi ve onun ailesiyle tanıştı. Ailesinin çocuklarının ilk pedala dokunuşlarında duyduğu heyecanı paylaştı. Ailenin yaşadığı mutluluğu hep birlikte paylaştık. 

Aslında Geleceği Yazan Kadınlar projesi bizim için hiç bitmedi. Finaller bittikten sonra projemiz hakkında Arıkovanı ekibiyle görüştük. Turkcell’deki diğer benzer proje ekipleriyle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduk. Sonrasında ise ekibimdeki bazı arkadaşlarım Turkcell’de tester olarak çalışma fırsatı yakaladı. 

Yeni dönemde ise Türkiye 3.sü ve 4.sü olan projelerimiz Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sergilenme fırsatı buldu. Bu benim ve öğrencilerim için büyük bir gururdu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2000 kişinin önünde projemi anlatma heyecanını yaşadım. 

 

Android Geliştiricisi olmak isteyen kadınlara ne tavsiye edersiniz?

Geleceği Yazanlar platformunda yer alan Android eğitimini alabilirler. Kendi öğrendikleri yeni teknolojileri blog aracılığıyla diğer kullanıcılarla paylaşabilirler. Github’ta yer alan projelere destek olabilirler. Kendilerini ispatlayabilecekleri sunum ve projelerde yer alabilirler. Bu alandaki seminerlere katılabilirler. Bu süreç uzun soluklu ve sabır gerektiren bir alan. Fakat sonucunda hiç tahmin edemeyeceğimiz noktalara gelebileceğimiz, çok farklı insanların hayatlarına dokunabileceğimiz bir süre. 

Geleceği Yazan Kadınlar projesinden sonra birçok öğrencimden “kendime güvenim yoktu”, “nasıl yapacağımı bilmiyordum” gibi dönüşler aldım. Çok küçük de olsa bir şey üretebildiklerinde kendilerine inandıklarını, bu alanda var olabileceklerini hissettiklerini gördüm. O yüzden ilk iş başlamak. Başladıktan sonra üretebileceğini görünce devamı geliyor. İşe inanarak başlamak gerçekten çok kıymetli. Umarım teknoloji alanında kadınlar kendine olan güveni artar. 

Geleceği Yazanlar gerçekten benim hayatımı değiştirdi. Bu yolculukta bana destek olan herkese teşekkür ediyor, herkesi Geleceği Yazanlar platformunda davet ediyorum.

4 Cevap

SENCER YILMAZ

10 Aralık 2019

Eşime duyurulur :) @kadınfan anca makale yazıyor asıl işi bilgisayar programcılığı :) 

Çok güzel bir meslek mobil yazılım uzmanlğı bu yaştan sonra olurmu bilmiyorum ama eğitimlere başladım :)

Sercan igrice

08 Şubat 2020

Sercan igrice

14 Şubat 2020

IGRICE Najbolje besplatne igre i igrice! igrice za decu. Igrice za dvoje. Nove Online Igrice. IGRICE NAJBOLJIH IGRICA! IGRICE Najbolje besplatne igre i igrice. Besplatne igrice online. Ovde možeš naći: najbolje igrice za dvoje, puzzle, dečije, fudbal igrice, logičke igrice, klasik solitaire igrice i mahjong igrice. Pridruži nam se. Igrice za telefon. Besplatne igrice za tablet i mobilne telefone. Igrajte igre i igrice bez skidanja. Isprobajte najbolje besplatne igrice za decu i odrasle. Potpuno siguran sajt na kome možete bezbedno da uživate u igri. igrice za dvoje.

Igrice za decu koja vole da provedu slobodno vreme igrajući igrice. Ukoliko želite da se opustite i odigrate neku dobru igru, na pravom ste mestu. Besplatne igrice na jednom mestu, igrajte najbolje besplatne igrice za decu i igrice za odrasle... Za Vas postavljamo najbolje igre, pridružite nam se.

Elegantne haljine, duge, midi, kratke, svečane za posebne prilike ili ugodne za svaki dan, uvek nam bar još jedna nedostaje ženske svečane haljine Savršena haljina! U Duso Fashion internet prodavnici svaka žena će pronaći idealnu haljinu za svaku priliku. Veliki izbor svečanih haljina, elegantne, moderne, savršenog kroja za sve oblike tela. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.