ETİKETLER

client

İÇERİK TÜRLERİ

Routing Türleri

Routerlar 3 farklı şekilde routing tablosu oluştururlar;

Directly connected interfaceler: Önceki örneğimizde gördüğümüz gibi bir router üzerindeki interfaceler’de bulunan IP networklerini birbirleri ile haberleştiriyordu bunun sebebi bir router’da bir interface aktif ederek IP verildiğinde, router bu verilen IP’nin network olarak route tablosuna ekler. Örnekten yola çıkarsak.

C              192.168.5.0/24       is             directly    connected,              FastEthernet0/0

Port Numaraları

DNS konusunda 53 portundan bahsetmiştik şimdi bunu detaylandıralım. Günümüz dünyasında birçok işletim sistemi birden fazla programın aynı anda çalışmasına izin vermektedir. Bu programlardan bazıları dışarıdan gelen istekleri (istemci-client/request) kabul etmekte ve uygun gördüklerine cevap (sunucu-server/response) vermektedir (TCP). Sunucuların birbiri arasında bu haberleşmesini IP adresleri üzerinden yaptığını söylemiştik. Peki sunucular eriştiği hedefteki hangi programdan hizmet alacağını nasıl belirler? Bu sorunun cevabı da port numaralarıdır.

TCP-UDP

Şimdiye kadar TCP/IP katmanlarından ilk 3 katmanda çalıştık. Bundan sonra verinin nasıl gideceğine bakacağız. Transport katmanını kontrol edeceğiz. Kullanıcı uygulamalarının IP katmanına doğrudan ulaşımları yoktur. IP ve uygulama programları arasındaki bağlantıyı sağlayan iki protokol vardır: Transmission Control Protocol (TCP)’ ve ‘User Datagram Protocol (UDP)

Ağ Maskesi (Subnet Mask)

Ağ maskesi IP adresinin maske kısmını oluşturur. Böylece TCP/IP, Network adresi ile Host adresini birbirinden ayırır. Ağ maskesi ağ sınıfına göre düzenlenir. Ağ maskesi kullanılarak ağdaki iki bilgisayarın veya cihazın aynı ağda olduklarını anlamalarını sağlar. Bir bilgisayar, IP adresinin hangi bölümünün ağı tanımladığını, hangi bölümünün ise bilgisayarı tanımladığını bilmek zorundadır. Bunun için alt ağ maskesi bilgisini kullanır. Bir IP adresine ait network bilgisini bulmak için subnet-mask ile birlikte mantıksal olarak AND'lenir.

Abone ol client