ETİKETLER

firebase

İÇERİK TÜRLERİ

Firebase Veri Tabanı Yapısı

Firebase Realtime Database,bütün verileri JSON(JavaScript Object Notation) objesi olarak tutar.Firebase Realtime yapısını genel olarak bulut tabanlı bir json ağaç yapısı olarak düşünebilirsiniz. JSON ağacına veri eklediğinizde  veriniz JSON formatında bir node(düğüm) haline gelir.

Manuel Olarak Modülleri Projeye Dahil Etme

Eğer ki Asistan kullanmak istemezsiniz projenizi manuel olarak oluşturup ve istediğiniz sdk dosyalarını projenize dahil edebilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

1.Adım : Firebase console üzerinde yeni projenizi oluşturun. Eğer daha önce var olan bir projeniz varsa “Import Google Project” seçeneğini seçin. Aksi durumda “Create New Project” butonuna tıklayın. İlgili adımları takip edip proje oluşturma adımını sonlandırın.

Firebase Asistan Kullanarak Modülleri Projeye Dahil Etme

Firebase yapısını uygulamanıza Firebase Asistan kullanarak dahil etmek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

 

1.Adım : Tools > Firebase yolunu takip ederek Asistan sekmesine geçin.

2.Adım :  Listelenen modüllerden (örneğin, Realtime Database) birini genişletmek için tıklayın, ardından verilen eğitim videosu bağlantısını tıklayın .

Firebase Veri Yazma ve Okuma

Firebase verileri bir FirebaseDatabase referansına yazılır ve veri çekmek için de bu referansa asenkron çalışan bir listener ekleyip veriyi bu listener yardımıyla çeker.

Bu yazımızda adım adım veritabanına veri yazma ve okuma işlemlerini gerçekleştireceğiz. Bu işlemleri gerçekleştirmek için izleyeceğimiz adımlar için bir grafik hazırladık. Bu adımları uygulamadan önce linkteki makaledeki adımları yapmanız gerektiğini hatırlatarak başlayalım.

Firebase Realtime Database

Firebase gerçek zamanlı veri tabanı,bulut tabanlı NoSql(Not Only Sql) bir veri tabanı sistemidir.Hiç bir sql sorgusuna gerek duymadan json parametreleri ile yönetebilirler. Veri depolamanın yanı sıra asenkron çalışması ile veri değişimlerinin anlık olarak takip edilmesine olanak sağlar.

Firebase Proje Oluşturma

Firebase Hesabı Oluşturma

Firebase'i projeye dahil edebilmek için bir Firebase hesabının oluşturulması gerekmektedir. Firebase hesabını oluşturmak içinde bir Google hesabına ihtiyaç vardır.Google hesabınız daha önceden varsa veya yeni bir hesap aldıysanız https://firebase.google.com/ adresinden Firebase “Get Started For Free” / “Ücretsiz Olarak Başla” butonuna tıklayıp gelen sayfada sizden istenilen Google hesabı bilgilerini girip onay verdiğinizde Firebase hesabınız oluşturulmuş olur.

Abone ol firebase