Soru & Cevap

5 Farklı Sitenin Haberlerini Mobil Olarak Yayınlamak ...

24.12.2015 - 10:38

Merhaba arkadaşlar, geliştirmek istediğim bir android uygulaması ile ilgili aklıma takılan bir soru var.

Normal şartlarda sadece 1 haber sitesi için RSS okuma veya JSON mantığıyla haber sitesindeki veriler çekilerek mobile uygulama içerisinde görüntülenebiliyor. Bunun için sitenin JSON kodlamasındaki keylere göre veya RSS'nin XML kodlarına göre sadece haber sitesine özel içeriklerini barındıracak bir mobil uygulama yapılabilir.

Peki tek bir uygulama 5 farklı haber sitesinden haber çekmek istersek eğer, 5 farklı site için tek bir uygulamada ayrı ayrı kodlama mı yapmam gerekecek? Örneğin 5 farklı Java sayfası oluşturup, hurriyet.java sayfasından hurriyete ait haberleri getirtebilirim veya başka bir millet.java sayfası oluşturup milliyet'e ait haberleri getirtebilirim vs. fakat bu yöntem çok mantıklı gelmiyor bana. Çünkü 50 haber sitesi olsa bu da 50 farklı java sayfası anlamına geliyor. Bu da kodlama açısından veya daha sonrasında bakımı açısından sıkıntı yaratabilir.

Yapmak istediğim şey, tek bir java kodu üzerinden, bu java koduna sadece ilgili haber sitesinin RSS sayfa linkini veya JSON sayfa linkini göndererek içerikleri çekmek.

Her sitenin JSON keyleri veya XML olarak düşünürsek HTML etiketleri farklı olduğu için tek bir java sayfası ile bunu nasıl gerçekleştireceğim konusunda herhangi bir fikrim. Bu konuda bana bir fikir verebilecek olan var mıdır acaba?

9 Görüntülenme

1 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

picture-1372-1408467635.jpg
ahmtbrk
10.05.2016 - 05:00

Android taraflı 5 ayrı kaynaktan veri çekeceksen mecburen 5 ayrı servise istek göndermen gerekiyor.
Sunucu taraflı bu işlemi yapıp sonuçları tek bir servis'e delege etsen android tarafından onu çağırsan çok daha mantıklı olur.

Sunucu taraflı bir bot yazarsın belirli periyodlarda gidip haber kaynaklarından verileri alıp güncelleme yapar veritabanında.