Turkcell | Geleceği Yazanlar

Android application sınıfı nedir?, Nasıl Kullanılır?

Merhaba application bazlı bir class nasıl yazılır? Activity e göre herşey cok farklı metodlar değişiyor, konuyla ilgili geniş açıklama yada eğitim mevcutmu?

  +1

  Yasin Kafadar

  Turkcell Teknoloji - 12 Aralık 2013

  Selam Nurettin,

  Caner'in söylediklerine ek olarak şunlara da dikkat etmekte fayda var.

  - Aşağıdaki linkte bir custom bir application'ın nasıl oluşturulacağına dair bir örnek var.

  - Ama örnekten daha önemli olan android'deki memory management olayı. Uygulama genelinde tutulan değerleri nasıl değer atadığına dikkat etmek gerekiyor. Uygulamandan çıksan bile application sınıfı memory ihtiyacı olmadığı sürece öldürülmediği için bazı sıkıntılarla karşılaşabilirsin. 

  http://www.devahead.com/blog/2011/06/extending-the-android-application-class-and-dealing-with-singleton/

  - Bu linkte de override edebileceğin metotların anlamını anlatıyor.

  http://www.intridea.com/blog/2011/5/24/how-to-use-application-object-of-android

  0

  Nurettin

  Freelance - 13 Aralık 2013

  Ben yeni bir başlık açıp oradan sorayım size :)

  0

  Yasin Kafadar

  Turkcell Teknoloji - 13 Aralık 2013

  Selam Nurettin,

  Activity ve Application sınıfları birbirlerinden ayrı farklı amaçlarla kullanılan sınıflardır. Application sınıfını extend ettiğin zaman uygulama genelinde bir tane olabilir. Zaten onu da manifest dosyanda belirtmen lazım. 

  Yeni sorduğun soruda kodlarıda paylaşmışssın sanırım, oradan devam edelim istersen. 

  0

  Nurettin

  Freelance - 12 Aralık 2013

  Sayın Caner Güral ve Sayın Yasin Kafadar verdiğiniz cevaplar için cok teşekkür ederim. Aslında benim application sınıfı ile çalışma sebebim şu;

  Daha önce de burda paylaştım gerçi ama yeniden anlatayım. Bir radyo uygulaması geliştiriyorum içinde 6 tane radyo var . Her radyo için birer tane layout tanımladım ve birer tane togglebutton koydum. Problem şurda sayfalar arası gezinti yaptıgımda togglebutton acıksa yani on konumundaysa tekrar kendini off yapıyor bunu aşabilmek icin application sınıfı kullanmam gerektiğini öğrendim. Onu da entegre etmeye calısıyorum ama sürekli hata veriyor :(( 

  Activitye göre hersey farklı derken , ben application sınıfıyla henüz tanıstım extends Application dedigim de baktım ki metodları falan değiştirdi, daha önce tanımadıgım hale getirdi o sebepten hersey cok farklı dedim.

  Acaba ben buttonların yönetimini application sınıfı olmadan yapabilirmiyim yani baska bir yöntemi var mıdır? Nacizane sizlere de sormak istedim.

  Yardımlarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

  Saygılarımla

  0

  Caner Güral

  11 Aralık 2013

  Application sınıfı genelde uygulama seviyesinde kontroller için kullanılıyor. Tüm uygulama bileşenlerini ilgilendiren durumlarda buradan aksiyon almak mümkün. Ancak genelde çok sık Application sınıfından extend edilmiş sınıflara ihtiyacınız olmaz. Veri ve durum sürekliliğini sağlamak için Application sınıfını extend ederler ama bunun için başka çözümler de vardır, Android framework sizi buna zorlamaz. Ancak yine de tasarımsal bir kararla Application sınıfını kullanarak global durumlarla ilgili işlemler yapabilirsiniz. Ta ki uygulamanıza has process ölene kadar.

  "Activity'ye göre her şey çok farklı" derken ne demek istediğinizi biraz daha açar mısınız?

  Bu soruya cevap vermek için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.