Soru & Cevap

Android Listview ve checkbox kullanımı

23.11.2018 - 10:30

Kolay gelsin.Bir projem var bir düğün listem var.Ve kimlerin katılacağını checkbox ile kontrol edip bunu veritabanına kaydetmek istiyorum.Ama listeye kullanıcı girecek gelenleri ve sonra katılanları bir buton yardımıyla görecek.Yabancı kaynaklara da baktım ama veritabanı işlemlerini pek anlayamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

2 Görüntülenme

2 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Profile picture for user cagatay347923
cagatay347923
23.11.2018 - 06:56

Merhaba SQLite Database ile bu işlemleri gerçekleştirebilirsin. Öncelikle SQLite ile veritabanını oluşturmalısın. Örneğin Database diye bir java classı tanımladığını düşünelim sonrasında bu sınıfı SQLiteOpenHelper sınıfından türetmen gerekecek çünkü SQLiteOpenHelper sınıfındaki metotlardan faydalanmak için yaparız. Database extends SQLiteOpenHelper bu şekilde yaptığında metotlarından faydalanabilirsin. OnCreate ve OnUpgrade metodumuz var OnCreate metodu veritabanı ilk oluşturulduğunda olacak kısım OnUpgrade kısmı ise veritabanı versiyonu güncellendiğinde ne gibi değişikler yapılacak o işlemler belirlenir. Kısaca SQLite yapısı budur fazla derine girmeden basitçe anlatmak istedim zaten gerisi sana kalmış araştırıp rahat bir şekilde bulabilirsin. Gelelim yapılacak işlemlere  CheckBox’da check edilen itemlar(listedeki satırlar) hangileri true ise onları Veritabanında oluşturmuş olduğun kişiler tablosuna ekleyeceksin zaten kullanıcı kişileri girecekse dinamik bir şekilde listede kişiler olmaz boş bir listeye kişileri eklersin eklenen kişiler veritabanına kaydedilir Adı soyadı veya başka bilgileri bunlar sana kalmış mantık aynı zaten birde model oluşturmalısın Ad Soyad olduğunu düşünelim Boş bir java sınıfı oluştur adını KisilerModeli yap sonra buraya 2 tane değişken tanımlamalısın String Ad; String Soyad; bu şekilde sonra sınıf adıyla aynı olacak şekilde dolu constructor oluşturmalısın public KisilerModeli(String Ad,String Soyad){

this.Ad=Ad;

this.Soyad=Soyad;

}

Bu şekilde dolu constructor oluşturmalısın bunları oluşturduktan sonra getter ve setter metotlarını tanımlamalısın bunları google dan araştırdığında bulabilirsin senin tablondaki verilerle bu modeldeki veriler aynı olacak şekilde olmalıdır bu şekilde problemini çözebilirsin kolay gelsin.