Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Android ve IOS'da uygulama içinde web sitesi gösterimi

18.08.2015 - 14:30

İyi günler, 

Android ve IOS uygulamalarında uygulama içerisine web sayfası ya da html5 gömme işlemlerinde temel mantık nedir? Örneğin web tabanlı browser oyunları için uygulamalar geliştiriliyor bu programlarda nasıl bir programlama yöntemi kullanılıyor? Bu konu hakkında biraz detaylı bilgiye ihtiyacım var. Yardımlarınızı için şimdiden teşekkürler...

3316 Görüntülenme

1 Cevap

Anıl SÖZERİ
18.08.2015 - 16:39

Merhaba,

Android ve iOS uygulamalarda Native olarak ele almamız gerekirse WebView nesnesini kullanarak, HTML sayfalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra yine Android ve iOS cihazlar için Hybrid uygulama geliştirebilirsiniz;

PhoneGap, Xamarin, Titanium, Smartface aklıma gelenlerden bazıları, bunlar Native kadar hızlı ve performanslı çalışmamakla birlikte bir kere yazıp tüm platformları desteklemenizi sağlar. HTML ve JavaScript ile Native çıktı almanızı sağlar.

İyi çalışmalar.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Ahmet Eviz
18.08.2015 - 16:47
WebView nesnesi ne kadar etkili, yani bu sadece web sayfasını mı görüntülüyor yoksa üzerinde değişiklikler yapabiliyor muyuz? Ya da şöyle sorayım bir uygulama yapacağım yaptığım uygulama bir web sayfası üzerinde çalışacak(örneğin online fatura ödeme) ama aynı zamanda uygulamamın bir parçası olacak ve onu özelleştirebileceğim. Bilgilendirme için teşekkür ederim.
Anıl SÖZERİ
18.08.2015 - 16:54
Bu söylediğiniz Hybrid uygulama oluyor, o konuda tecrübem olmadığından dolayı size bilgi veremeyeceğim fakat dediğim gibi Native dilin dışında bir yazılım dili ile kodu geliştirip arada kullanacağınız API ile Native çıktısı almanızı sağlıyor. Native kadar performanslı ve hızlı çalışmıyor tabiki ama avantajları ve dezavantajları bulunmakta, Hybrid uygulama geliştirme ile ilgili araştırma yaparsanız, bu söylediklerim hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Ahmet Eviz
18.08.2015 - 16:58
Teşekkür ederim,kafamda bazı şeyleri netleştirdim.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.