Turkcell | Geleceği Yazanlar

Android WebView Dosya Seçme ve Yükleme

Merhaba arkadaşlar,

Android Studio üzerinde ilk defa kod yazmaya başladım. Ve öğrenmek istediğim nacizane bir sorum var size.

Neyse uzatmadan sorayım hemen;

Bir websitesi üzerinde çalışmaktayım ve bu sitemin küçük bir android uygulamasını geliştirmek istedim. Her neyse, webview kullandım manifest'ten de gerekli izinleri sağladım (internet, kamera, depolama alanı v.b. gibi) uygulamayı çalıştırdım siteme giriş yaptım herşey çok güzel çalışıyor ama tek sıkıntı şu; normalde telefonun kendi tarayıcısında aynı siteye girip fotoğraf eklemek için dosya seç'e tıklayınca hemen kamera ve belgeler gibi bir bölüm çıkıp yükleyeceğim fotoğrafı seçebiliyorum fakat webview de birşeyler eksik sanırım bir türlü dosya seç'e tıkladığımda aynı şey olmuyor. Butona tıklanılabiliyor ama herhangi bir işlem görmüyor.

Sorunumu google'da heryerde aradım fakat bulamadım. Problem nerede acaba hala anlamış değilim. Gerekli manifest ve java kodları veya farklı bir işlem için lütfen yardımcı olun.

Şimdiden teşekkür ederim.

  +2

  Ali Karakoç

  25 Ocak 2016

  Merhaba Burak,

  Şöyle bir yöntem uygulaman gerekiyor.

  Web sitende dosya seç diye bir buton olduğunu var sayarsak dosya seç butonuna basıldığı zaman telefonunda ki galerinin açılmasını istiyorsan sitende ki javascript fonksiyonu ile javayı eşleştirmen lazım yani webde ki javascript fonksiyonunu javada yakalayarak webde ki bu botuna basınca javadan galeri intent ini aç gibi..

  Şu video mu izlersen ne demek istediğimi çok açık anlayacaksındır.

   

   mburaksaglik

   Sa, 26/01/2016 - 11:18
   Sayın Ali Karakoç Hocam öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Videoda anlattığınız gibi herşeyi aynı şekilde uygulamaya çalışıyorum ama site üzerinde javascript funcion kısmını bulamıyorum. Ben hazır php script kullandığımdan dolayı o buton üzerindeki javascript komutunu bir türlü bulamıyorum. Yani bu scripte pek hakim değilim, yeni yeni keşfediyorum. Ama sonuçta dediğim gibi aynı siteye telefonun kendi tarayıcısından girdiğimde ve o butona tıkladığımda hemen kamera ve belgeler ikonları geliyor ve istediğim bir fotoğrafı site üzerinde yayınlayabiliyorum. Bunu normal tarayıcı yaparken WebView de yapamıyorum bir türlü. Lütfen bir kez daha yardımcı olun. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

   bykrkc

   Sa, 26/01/2016 - 11:26
   Site üzerinde javascript function bulamıyorum ne demek anlamadım ? php dosyanda aynı yaptığım gibi sende kendine bir javascript fonksiyonu tanımlayacaksın aynı fonksiyonu java tarafında da yapıp webview dan tetikleyeceksin ki webview da butona basınca java tarafında ki fonksiyonu çalıştırabilsin..

   mburaksaglik

   Sa, 26/01/2016 - 17:37
   Gerek kalmadı sorunu çözdüm sonunda.

   teknocell

   Cmt, 05/03/2016 - 00:03
   Nasıl hallettin paylaşırmısın?

  0

  Ali Karakoç

  26 Ocak 2016

  Ne demek Burak rica ederim :)

  Bu soruya cevap vermek için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.