Soru & Cevap

Apache lisansı hakkında bilgi istiyorum. ...

27.10.2015 - 05:50

Google Play'e ücretli olarak koyacağım bir uygulamanın içine apache lisansına sahip olan jar kütüphanesi ekleyebilirmiyim? Google emmi sıkıntı çıkarır mı bu yüzden? Apache lisans koşullarını okudum ama bir şey anlayamadım. Bir ton bilgi koymuşlar ama ihtiyacım olanı bulamadım. İhtiyacım olan bilgi apache lisansına sahip olan bir şeyi kendi uygulamamızda kullanıp satışa çıkarabilirmiyiz? "Lisans, özgür ve açık kaynak kodlu yazılımın geliştirilmesi için kaynak kodlarının kullanımına izin vermektedir." "Diğer özgür yazılım lisanslarında olduğu gibi Apache Lisansı, yazılımın kullanıcılarına yazılımı herhangi bir amaç için özgürce kullanma, dağıtma, düzeltme ve yazılımın değiştirilmiş sürümlerini dağıtma hakkını vermektedir." Yazıyor Wikipedia'da. Ama buradan tam anlaşılmıyor ücretli bir uygulamanın içine koyulup koyulamayacağı. Sanki bana bedava olan herşeyin içine koyulabilir ama ücretliye koyulamaz gibi geldi. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

6 Görüntülenme

1 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Profile picture for user aisingor
aisingor
28.10.2015 - 11:04

Apache Lisansı "permissive" bir lisans, dolayısıyla o lisansı kullanan bileşenlerin sadece özgür türev ve yazılımlarda kullanılması şartını taşımaz.

Apache lisanslı bir kütüphaneyi kapalı bir yazılımın bileşeni olarak kullanabilirsiniz. Geçen cevabımda yazdığım şart ve lisans uyarılarına yazılım içinde yer vermeniz şartıyla elbet..

Selçuk
18.11.2018 - 09:50
"lisans uyarılarına yazılım icinde yer vermek" google yuklenen uygulama zaten APK ZİPLİ değilmi zaten .. yazılımın icinde olan nasıl dışarıyı bağlıyorki .... 2. olarak projede iki farklı lisans kullanıldığı zaman proje ne oluyor birde benim yazdıklarım var, kendi yazdıklarımıda lisanslamam gerekiyormu ? ... / apache.org/licenses/LICENSE-2.0 / Licensed under the GNU General Public License v3 / bu şekilde 2 farklı lisanslı yazılım kullandım DURUM AYNIMI .. ticari amaclı kullanacağım (reklam koyup yayınlayacağım) .. bu konuda aydınlata bilirseniz sevinirim .. cok rahatmı davranmak lazım .. internette her gördüğün kodu al .. projende kullan mantığındamı olmak lazım
Hüseyin
28.10.2015 - 06:57
Çok teşekkür ederim. Diğer soruda ücretli olarak koyacağımı yazmayı unuttuğum için tekrar sorma ihtiyacı hissettim. Şimdi anlaşıldı. Sağ olun var olun.