Soru & Cevap

Bir programcı nasıl kendini geliştirir?

24.10.2020 - 11:00

Programlama öğreniyorum. kursları bitiroyorum ama aklımda kalmıyor bazen bir kodun takıldgm yerinde 1 saat düşünebiliyorum. sizin bi öneriniz var mı?

Kendimi nasıl geliştirebilirim? uygulama yaparak mı kitap okuyarak mı video izleyerek mi? 

Csharp ve Python konusunda önerebiliceğiniz basitten ileriye bol uygulama olan bir kaynak önerebilir misiniz?

Şimdiden teşekkür ederim.

2 Görüntülenme

4 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Profile picture for user iamkurtgoz2
iamkurtgoz2
03.11.2020 - 11:43

Gönüllü olarak forumlarda ve iş dünyasında insanların sıkıntılarını çözerek geliştirmek mümkün. Farklı sorunları çözmeye çalışmak bir gün başka yerde başka bir sorunu çözerken size hız kazandırıyor. Biliyorsunuz ki bir sorunu ne kadar hızlı sürede çözebiliyor iseniz o kadar başarılı oluyorsunuz. İşverenleriniz ya da projeniz hız konusunda oldukça titizdir. Bir kaleci  ne kadar çok şut görürse refleksleri o kadar gelişir. bir yazılımcı da ne kadar çok sorun çözerse o kadar gelişir. Zaten her birimiz yazılımın tek bir iş olmadığını biliyoruz. mobil programlayan biri web den de anlıyor. anlamak zorunda. yeri geliyor photoshop kullanıyor. çünkü kullanmak zorunda. artık her birimiz her birimizin işlerini biraz olsun öğrenmek zorundayız. kendi işimizi de sürekli farklı projelerde yer alarak geliştirebiliriz. 

Profile picture for user hyqhyq
hyqhyq
25.10.2020 - 07:41

Nihat beye katılıyorum. Yaklaşık 15 yıllık yazılım geliştirme tecrübem var ama bana editör olmadan en basit kodu bile yaz deseniz yazamam. Hiçbiri ezberimde değil.

Bu konuda naçizane tavsiyem bir proje yaparken sürekli araştırmak. Bir parça kodu yazdıktan sonra daha basit bir çözümü var mıdır veya daha az kaynak kullanımı mümkün müdür diye araştırım. 

Yeni başlayan ve başlayacaklar için bence olmazsa olmaz 2 kural:

1- İngilizce bilmek

2- Araştırmak

Profile picture for user .tire.
.tire.
25.10.2020 - 04:16
örnek android kütüphanesi çok geniş bir ekosisteme sahip bunların paketlerini içindeki sınıflarını metotlarini parametrelerini ezberlemek mümkün değildir artı özel api ler daha bir sürü kütüphane biz bunları ezberlemiyoruz zaten bunlar sitelerinde dokümanlarını örneklerini vermişler biz ordan yola çıkarak projemizde kullanıyoruz. Bizi ilgilendiren temel yapı taşı olan programlama dilidir. algoritma akışı bu temel programlama dili üzerinde bağlama yapıyor. Arayüzde sizi sadece zorlayacak olan adaptor baglamadir. Yani liste oluşturma onun dışında proje büyüdükçe kod yığınları artacaktır buda sizi zorlayacaktir burada devreye girecek olan kilit noktada sizin algoritma beceriniz olacaktır kodları okuyabilme yolunu bulabilmedir. Ben devamlı java üzerinde kedimi geliştiriyorum android kutuphanelerini paketlerini öğreniyorum veri biliminin tarihçesini matematik formullerini inceliyorum örnek markov zincirleri 01 ikili sayı sistemi true false bilgi işlemenin temelini oluşturuyor arka planda genel olarak baktığımızda aslında bu yapı taşları matrislere makine öğrenmesine olasılık hesaplamaya kriptolojiye kadar dayanıyor.
picture-279740-1604152231.png
elwadbabayev563
24.10.2020 - 11:20

Bu sektör de bende yeniyim, hatta şöyle söyleyeyim ben de bu sorundan dolayı aylarca hiç bir programlama dilin de pek başarılı olamamıştım. ama şunu farkettim yazılım da başarılı olmanın tek yolu SÜREKLİLİK. eğer bir kaç gün çalışıp ara veriyorsan ya da vazgeçiyorsan bu işte başarılı olamıyorsun.