Soru & Cevap

Bir robot projesi(ALLAH RIZASI İÇİN YARDIM)

08.05.2020 - 10:21

Hocam bu soruyu sormaktaki amacım bir proje için bilgi almak içindir.İzninizle bu projeden biraz bahsedeyim.Bu proje bir robot kol projesidir.Robot kol konduğu masadaki eşyaları tanımalı ve ondan eşyalar veya eşyalardan biri istendiği zaman masada oturan kişinin önüne koymasıdır.Bu projede robot kolu arduino ile sağlamak isterim.Ama iş eşyayı tanımaya gelince yazılıma ihtiyaç duyuyorum.Zaten arduinoyuda turkcellin yayınladığı TURKCELL GELECEĞİ YAZIYORUZ  adlı öğretim sitesinden öğreniyorum ve daha 201 seviyesindeyim.Sizden hem fikir almak hemde bana yol gösterici olmanızı isterim.Kafa yapım dolaysıyla robotike çok yatkın olduğumu keşfettim.Ama şunuda farkettim ki bu işler sadece arduinoyla olmaz.Bir yazılım dilide gerektiğini öğrendim.Ben daha lise 2 ye gidiyorum .Ailemde yaptığım işleri gereksiz görüyor.Beni ekran başından uzak tutmak için yapmayacak şeyleri yoktur.Yani zor bir durumdayım.Sizden şu soruların cevaplamınızı rica edeceğim;

1-Arduino öğreniyorum ama bir yazılım diliyle de arduino olmaksızın robot kodlanabilir mi ?

2-Yazılım nedir ve niçin önemlidir ?

3-Sizce benim yaşım için hangi yazılım dili ?

4-Yazılım dillerinin çeşitlerinin hangi işe yaradığı ?

5-Bu işler sadece turkcellin sitesi ile olurmu ?

6-Mühendislik düşünüyorum ve ilerlemek için neler yapmalıyım ?

Şu anlık bu kadar ama daha bir sürü sorum olacak.Şimdiden teşekkürler.

1 Görüntülenme

1 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

picture-160927-1588915328.png
ensaryusuf
09.05.2020 - 01:50

Selam Murat. 

Öncelikle bu işlerin yaşınla hiç bir alakası yok tam tersine daha çok fayda sağlayacak sana. Senin yaşlarında bende iyi düzeyde Java yazıyordum. Sana bu kısım da kendi tecrübelerimden aktarım yapacağım.

 

1-Arduino öğreniyorum ama bir yazılım diliyle de arduino olmaksızın robot kodlanabilir mi ?

Ardunio yazılım dili olarak C ve C++ kullanıyor. Bu dilleri erken öğrenmen özellikle robotik kodlama ve desktop app geliştirme de çok fazla önünü açabilir. Devre olarak ardunio kullanmak zorunda değilsin. Farklı devre modelleri ve markaları var ama en az maliyet Ardunio' da. Sana tavsiyem başlangıçta Ardunio ile başlayıp. Temeli anlaman. Kodlamada önemli olan temeli anlaman. Ana bir mantelite var. Bu manteliteği çözdüğünü zaten kendin hissedeceksin. Bunun için bol bol pratik gerekiyor. Ders videolarında izlediklerini uygula. Daha sonrasın da kendin üstüne ekleme ya da çıkarma yaparak farlı bir sistem geliştir. Bu şekilde mantığı kavra.

 

2-Yazılım nedir ve niçin önemlidir ?

Yazılımın en kısa açıklaması. Dünyanın en aptal aygıtını eğiterek, biçimlendirerek veyahut şekillendirerek akıl sağlamkatır. Yazılım ile cihazlar arası haberleşme, hayatı kolaylaştıran pratik aplikasyonlar ve enlerini gerçekleştirebilrisin. Yazılımın önemini sana en kolay olarak benimsetmek istesem sana diyeceğim tek şey. Neden sen kendinde yapabiliyorken türevleri kullanıyorsun olur. Tabi bunun istisnaları oldukça fazla ama yazılım sınırsız bilgi ve sınırsız kolaylık sağlar. Bunun yanında sınırsız kötülüğü ve işe yaramazlığı da yanında getirebilir. Bu iki taraf arasında seçim sana kalmış.

 

3-Sizce benim yaşım için hangi yazılım dili ?

Dilin yaşı olmaz. Ama senin yaşıtların yazılımdan korkabiliyor. Genel olarak herkes korkabiliyor. Başlangıçta basit geliyor. String tanımlıyor Print işlemleri ile yazdırma yapıyor. Bunlar hoşuna gidiyor ama ileri de if else gibi türevler gelmeye başladığında gözü korkuyor ve bırakıyor. Burda asıl yapmak istediğin şey önemli. Robot inşa etmek istiyorsan Ardunio' dan devam et. Web sitesi tasarlmak istiyorsan Php ve JavaScript öğren ya da mobil uygulama tasarlamak istiyorsan Dart dilini öğrenerek Flutter framework' u ile kendi uygualamanı yaz. Burda da karar senin elinde

 

4-Yazılım dillerinin çeşitlerinin hangi işe yaradığı ?

Burda dil kullanıldığı sisteme göre değişiklik göstericek. C kullanıyorsan Windows sunucu eğiteceksin. Php kullanacaksan Linux eğiteceksin. Bunların hepsi senin kafan da olan sorular ama bu sorular pek bir önemi yok. Önemli olan senin neyi yazmak, neyi sıfırdan oluşturmak istediğin.

 

5-Bu işler sadece turkcellin sitesi ile olurmu ?

Turkcell ücretsiz kaynak olarak kaçırılmaz bir nimet. Turkcell Türkiye' ye sunabileceği en iyi kaynağı burda sunmuş durumda. Senin algılama ve olayları kavrama durumuna göre yeterli olup olmaması değişecek. Tabi ki her zaman çoklu kaynak görmek ve farklı farklı anlatımları benimsemek sana çok fayda sağlayacak. Turkcell de bitirdikten sonra. KhanAcademy gibi ücretsiz kaynaklarda tarama yapabilrisin. Youtube' de kaçırılmaz bir nimet Youtube' de de araşıtırma yapmana fayda var. Olmadı Udemy' den bir kurs al. 

 

6-Mühendislik düşünüyorum ve ilerlemek için neler yapmalıyım ?

Bu yaşta hedefini belirlemen güzel. Bu sene YKS ye girecek biri olarak sana tavsiyem üniversite ve bölüm olarak ta net bir hedef belirle. Hedefinin olması daima sana artı katar. Hedefi olmayan insan okyanusta ki kayığa benzer diye bir klişe laf vardır. Olay bundan ibaret. Bölümün için tek tavsiyem sana MAT1 ini halletmen. Eğer Mat 1 in yanında, Fizik, Biyoloji ve Kimya gibi derslerinde iyi bir net yüzdesi elde edersen 11 ve 12 de hiç zorlanmazsın. Bunu sakın unutma mutluka bunları yap. Ek olarak ta tavsiyem eğer web tasarım ile ilgilenirsen yaz tatillerinde şehirnde bulunan web tasarım ajansları ile ileitşime geç ve tatilini orda çalışarak değerlendir. Bu zamana kadar ben öyle yaptım. Bunun nimetini ileri de anlayacaksın. Sektörde her zaman ilk önem verilen tecrübedir.

 

Farklı bir sorun olrusa mailleri düzenli olarak kontrol ediyorum. Sormaktan çekinme. Umarım faydalı olmuştur.

Sevgilerimle

muratklc34
09.05.2020 - 08:05
Cidden çok teşekkür ederim.Allah razı olsun.Biraz daha aklımda takılan soru var.Mail adresinizi yazabilir misiniz ? Ayrıca yardımı seven birisiniz