Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Chat uygulamasında xmpp ve Gcm Kullanımı

20.12.2014 - 14:10

Chat uygulaması yapıyorum android için,ancak kafama takılan noktalar var.Şimdi xmpp kullanmam gerekiyor biliyorum ve uygulama kullanım anında değilken gcm ile push notification göndermeliyim.Bunlarda sorun yokta xmpp serverını nasıl kuracağım,androidin sitesinde örnek kod var ancak onu nasıl çalıştıracağız oradaki kütüphaneleri nasıl ekleyeceğiz öbür türlü kütüphane hatası falan veriyor çünkü.

 

Yine uygulama açıkken mesajlar xmpp ile gidecek ama xmpp dediğimiz şey zaten gcm üzerinden gönderim yapıyor ben her mesajı gcm üzerinden göndermek biraz garip değil mi ? Whatsapp falan tam olarak nasıl kullanıyor bunu ?

4956 Görüntülenme

1 Cevap

Ahmet Burak Demirkoparan
20.12.2014 - 15:49

Androidin sitesinde ki kod en son kullanılacak kod zaten.Adım adım yapılacaklara şöyle bir göz atarsak.

XMPP 2 kanattan oluşuyor Server ve Client tarafı(XMPP = Mesajlaşma Protokolü)

Server tarafında openfire ya da ejabberd tercih edebilirsin.Whatsapp'ın serveri olan ejabberd daha mantıklı üzerinde gcm implementasyonu olduğunuda okumuştum.

MessageHandler var server içerisinde oraya müdahale etmen gerekebilir eğer gcm entegrasyonu yoksa serverda.

O handler içerisinde hedef kullanıcının online olup olmadığına bakarsın ona göre yukarda android sitesindeki kodları yazıp push yollatırsın veya adam online ise direkmen message paketi gönderebilirsin.

Ejabberd'de bunlara pek gerek kalmayacak gibi istersen localine kurup test et gcm kısmını vs.Hazır implementasyon yapıldı ise çok stabil çalışır kendi editlediğin xmpp servere göre.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.