Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Cross Platform Mobile Uygulama Geliştirme

25.12.2014 - 02:11

Tek bir kod yapısı ile tek bir programda 1 taşla 3 kuş vurabilir miyiz ? Bunun için biraz araştırma yaptım. Bulduklarım şunlar oldu:

Flex Builder. Bir kere yazıyorsunuz ve hiç uğraşmadan yani Java ve Objective C öğrenmeden uygulamanız hem Android hem de iOS'ta çalışıyor. Windows Phone desteği yok yalnızca.
Xamarin var onun tanıtımında 1 taş ile 3 kuş diyor ama incelemeyemedim.
PhoneGap var o da sürüsüne bereket her platformu destekliyor.

Hazırlamayı planladığım uygulamaların hem android hem ios hem de windows phone üzerinde çalışması lazım. Bunun için her bir platformu teker teker öğrenmem mi daha iyi yoksa böyle bir maceraya girişmek mi?

 

12411 Görüntülenme

4 Cevap

Abdullah
28.12.2014 - 02:59

Arkadaşlar detaylı açıklamayı yapmış. Benim Smartface hakkında tecrübem var. Aşağıdaki linkte Smartface ile ilgili temel özellikleri anlatan yazılarım var.

Performans konusunda tabi ki native kadar olamaz. Ama Smartface için örnek vermem gerekirse Limango uygulamasının Android ve iOS versiyonları Smartface ile yazıldı. İndirip performans açısından test edebilirsiniz.

http://www.abdullahbalta.com/cross-platform/

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Bekir TURA
25.12.2014 - 10:38

Verdigin performans cok önemli native uygulamalar her zaman cok daha hızlı cok daha verimli ki bunun icin bile onları hızladırma adına c den kütüphaneler felan yazan insanlar var . Sen eger bu tarz bir işin içine gireceksen öncelikle ne amaçlı kullanacaksın onu düşün .. Misal bir yemek sipariş programı ise html tabanlı gömülü bir wep uygulaması olması mantıklı hız kaybı yaşamazsız ama diger türlü işlemci ve ram odaklı calışacaksan hem sarj  tüketimini abartılı şekilde cok tükettiğini hemde tıkanıklıklar yaşıyacağın gercegini göz ardı etmemek lazım ...

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Burhan Aksendir
25.12.2014 - 23:09
hazırladığım uygulama basit bile olsa, native olarak performans kaybının olacak olması ve her türlü donanıma ve api özelliklerine erişemedikten sonra bir yerde tıkanır insan. O zamanda geriye dönüp kaybettiği zamana yanar insan. Ben en iyisi bu maceraya hiç başlamayayım. Selamlar
Bekir TURA
26.12.2014 - 00:10
Bende zaten sizin dediginizi dedim farklı birsey demedim :D
Burak IŞIK
25.12.2014 - 09:25

DevFest'te Armağan Amcaların bu konuda sunumu vardı. Hiçbir cross platform size istediğnizi vermez demişti. Hem ucuz olsun hem performanslı olsun hem native olsun yok bu 3lüden 2 sinden feragat etmeniz gerekli. TartJS var kendisinin geliştirdiği ona da bi bakabilirsin. Ayrıca Xamarin IOS yazacaksan lisans alman gerekiyor.

"Uzun yolda az yakar."

https://github.com/tart/tartJS

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Burhan Aksendir
25.12.2014 - 23:07
Doğru söze ne denir ki. Aslında benim amacım maliyeti ve iş yükünü hafifletmek için bir arayıştı. Ama görüyorum ki ileriye dönük bir zaman kaybı olacak bu macera. Teşekkür ederim. Her bir platformu teker teker öğrenmeye gayret edeceğim.
Ahmet Burak Demirkoparan
25.12.2014 - 07:53

Böyle maceralara girişebiirsin ama uygulamanın ne tür bi app olacağına bağlı.Bi firma tanıtım uygulamasıysa yoğun olarak sistem donanımına ihtiyaç duymuyorsan kullanabilirsin.Ama native performansı vermez tabiki.

Smartface App Studio tarzı bir ürün var onuda bunların arasına ekleyebilirsin.Bildiğim kadarıyla javascript + html5 ile yazılıyor PhoneGap ile bu.

Xamarin ise c# ile yazılıyor.

Flex Builder ise Adobe'nin yaptığın uygulamalar cihazda Adobe AIR yüklü olmadan çalışmaz.Action Script ile yazıyorsun bunuda.Ayrıca bayada bi bellek tüketiyor yinede deneyebilirsin ama.

Kısacası ihtiyacın olanı sana veriyor mu? Performansı da seni tatmin ediyor mu?

Bu ikisinin cevabı evet ise kullanabilirsin.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Burhan Aksendir
25.12.2014 - 23:05
Genelde çok özel donanıma ihtiyaç duyan uygulamalar olmayacak. Basit firma tanıtım uygulamaları gibi düşünebiliriz. Ama native performansı vermedikten sonra kıymeti olmaz. Aydınlatıcı bilgilerinizden istifade ettim. Teşekkür ederim.
Abdullah
28.12.2014 - 03:00
Smartface de HTML 5 kullanılmıyor, sadece JS var.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.