Duvar kağıdı ekrandan taşma sorunu

Merhaba arkadaşlar geliştirdiğim uygulamamda imageviewdeki height ve weight wrap connect yapmama rağmen ekrandaki görüntümü duvar kağıdı yapınca resmin yarısı dışarda kalıyor.Emilatörde sorun yok ama tablette denediğim zaman Mesela insan resmini duvar kağıdı yapıyorum kafa kısmını almıyor. Bunu düzeltmek için androidmanifest dosyasına <supports-screens android:smallScreens="true" android:normalScreens="true" android:largeScreens="true" android:xlargeScreens="true" android:anyDensity="true" /> eklememe rağmen sorun düzelmedi. Sizce nerede yanlış yapıyorum? Uygulamayı 2.3Gingerbread ve üzeri için geliştirmemden dolayı olabilir mi bu sorun?

  0

  Hadi Tok

  CitizenMe - 07 Mayıs 2016

  kod paylassaniz guzel olurdu fakat olabilecek seyleri soyleyeyim. 

  1. bir view'e elinizdeki gorseli background olarak atiyorsaniz bunun gorunmesi uzerinde cok fazla ayarlama yapmaniz mumkun degil. programatik olarak gorseli boyutlandirmaniz gerekiyor. 2. maddeyi inceleyip ImageView kullanmaniz gerek. 

  2. ImageView'e src yada setDrawable() olarak koyuyorsaniz ImageView'in scaleType ozelliginden faydalanmaniz gerek. gerekli dokumantasyon http://developer.android.com/reference/android/widget/ImageView.ScaleType.html burda. scaleType'i arastirisaniz kod orneklerini bulabilirsiniz. 

   elifaydın

   Cmt, 07/05/2016 - 14:52
   Şöyle anlatayım sizde daha iyi anlamış olursunuz. Drawable klasörüne 20 tane resim ekledim imageview ve 2 buton ekledim. Butonlardan biri diğer fotoğrafa geçmek için diğeri ise duvar kağıdı yapmak için tasarladım. Ancak duvar kağıdı yapa basınca bazı resimlerde güzel oluyor ama bazı resimlerde resmin bir kısmını almıyor. Ekrandaki resmi aynı şekilde duvar kağıdı yapmak istiyorum.

   yahyacan55

   Cmt, 07/05/2016 - 15:21
   Bu anlattığınız android in wallpaper kısmı ile alakalı sanırım. Siz uygulamanızda seçtiriyorsunuz ama seçili wallpaper olunca android düzgün scale etmiyor? Doğru mu anladım? Eğer Uygulama içinde diyorsanız arkadaşın dediği gibi imageView ın scaleType özelliği ile bunu ayarlıyabilirsiniz.

   elifaydın

   Cmt, 07/05/2016 - 15:29
   Evet tamda bunu söylemek istemiştim. Seçili wallpaperi düzgün scale edemiyorum. Bazı görüntüleri tam ayarlarken bazılarında yapamıyor bunu? Aile fotoğraflarımızdan bir wallpaper uygulaması yapıyorum

  0

  Ferda Nur

  07 Mayıs 2016

  Eğer görüntünü o ekrandaki arkaplan olarak kullanacaksan ImageView kullanmadan direk RelativeLayout'un background'u yapsan nasıl olur.

   elifaydın

   Cmt, 07/05/2016 - 14:53
   Relative Layoutun background ına resimler ekleyip resimler arasında gezip istediğim resmi wallpaper yapabilmem mümkün mü?

   yakamoz-nurferda

   Cmt, 07/05/2016 - 14:59
   Bir çok resim olduğunda nasıl olur bilmiyorum ben 1 resim olduğunu düşünmüştüm.

   elifaydın

   Cmt, 07/05/2016 - 15:03
   Bunu da denerim. Ayrıca yardımlarınız için teşekkürler
  Bu soruya cevap vermek için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.