duvar kağıdı uygulaması

Merhaba,

Ben Android 4.0 ve üstü işletim sistemleri için duvar kağıdı uygulaması tasarlıyorum. Fakat her Android cihazın ekranında iyi görünmüyor. Yani bozuk bir görüntü çıkıyot ortaya. Derslerde bunu yapmak için gerekli bilgiye rastlayamadım. Ayrı Layout klasörleri oluşturdum. İçlerine main.xml dosyaları attım. Drawable klasörleri içine farklı cihazların boyutlarında duvar kağıtları attım. Fakat duvar kağıdı ayarlandı dedikten sonra ana sayfaya gittiğimde bozuk bir duvar kağıd ile karşılaşıyorum. Bunu nasıl çözebilirim?

  +2

  Fatih TÜRKER

  Reellsoft - 23 Ekim 2013

  "wrap content", "wrap content", "wrap content" :) Ne zaman drawable lar ile ilgili bir problem görsem aklıma bu iki kelime geliyor.

  Resmi eklediğin layoutta Match Parent, ya da Fill Parent yaptığın yerleri "wrap content" olarak değiştir.

  0

  Sibel Şendere

  mobil13.com - 23 Ekim 2013

  Merhaba,

  9-patch ile ilgili yazıya göz atacağım.

  iPhone 5S duvar kağıdı ile bir uygulama yapıyorum. Bunu Android cihazlarda duvar kağıdı olarak dediğimde görsel genişliyor. Yani cihazın ana sayfasında 3 ekrana da yayılıyor. Bu da resmi bozuyor. Ekran görüntüleri şurada:

  0

  Enes Şen

  Turkcell Teknoloji - 23 Ekim 2013

  Selam Sibel,   bozuk dediğin bir görüntüyü paylaşman mümkün mü? belki de durum scale den oluyordur. Tavsiyem dersler dışında blog yazılarında bulunan 9-patch ile alakalı yazıyı da okuman.

  Teşekkürler.

  0

  Sibel Şendere

  mobil13.com - 24 Ekim 2013

  Evet. Asıl problem  boyutlarda imiş. Yardımın için teşekkür ederim. Şu an hiçbir sorun kalmadı.

  0

  Fatih TÜRKER

  Reellsoft - 24 Ekim 2013

  Standartlar:

  • xlarge screens -> 960dp x 720dp
  • large screens -> 640dp x 480dp
  • normal screens -> 470dp x 320dp
  • small screens -> 426dp x 320dp

  AndroidManifest.xml dosyana da umarım şunu eklemişsindir:

  <supports-screens android:smallScreens="true" android:normalScreens="true" android:largeScreens="true" android:xlargeScreens="true" android:anyDensity="true" />

  Yani AndroidManifest.xml dosyan şuna benzer olacak:

  <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?> <manifest xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android" package="dsfdsfds.dasdsa" android:versionCode="1" android:versionName="1.0"> <uses-sdk android:minSdkVersion="8" /> <application android:icon="@drawable/icon" android:label="@string/app_name"> <activity android:name=".andname" android:label="@string/app_name"> <intent-filter> <action android:name="android.intent.action.MAIN" /> <category android:name="android.intent.category.LAUNCHER" /> </intent-filter> </activity> </application> <supports-screens android:smallScreens="true" android:normalScreens="true" android:largeScreens="true" android:xlargeScreens="true" android:anyDensity="true" /> </manifest>

  Eğer eklemediysen, nereye eklemen gerektiğini görebilmen için Bold yaptım o kısımları.

  Umarım yardımcı olmuşumdur.

  0

  Sibel Şendere

  mobil13.com - 24 Ekim 2013

  Hmm. Anladım. Hazırladığım layout-large, layout-normal, layout-xlarge ve layout-small klasörlerine attığım xml dosyalarında zaten width ve heigth değerlerini wrap_content şeklinde ayarlamıştım. activity_main için de aynısını yaptım. Sonuç şu oldu: 

  Bu soruya cevap vermek için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.