Soru & Cevap

Enerji Kimlik Belgesinin Önemi

09.03.2019 - 02:22

Enerji Kimlik Belgesinin Önemi

Enerji Kimlik Belgesi, günümüzde en önemli belgeler arasında yerini aldı. Binaların performansını gösteren bir belgedir. Performansın içerisinde ısıtma, soğutma ve sıcak su için ne kadar enerji harcadığını belirtilir. Buna şu şekilde örnek verebilir. Beyaz eşya alacağınız zaman beyaz eşyaların üzerinde bazı harfler bulunmaktadır. Bu harfler ise, enerji sınıflandırmasını belirlemektedir. Enerji Kimlik Belgesi En verimli ve en yüksek enerji seviyesi A, en düşük enerji seviyesi ise G olarak belirtilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi için binalar 2’ye ayrılmış durumdadır. Mevcut binalar ve yeni binalar şeklindedir. 2011 yılında yeni yapılar için, 2020 ise eski binalar için geçerli olan tarihlerdir.

Yeni Binalar: 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapılan binalardır. (Enerji Kimlik Belgesi zorunludur)

Mevcut Binalar: 1 Ocak 2011 yılından önce yapılan binalardır. (Enerji Kimlik Belgesi zorunludur)

 Yeni binaların bu belgeyi alması son derece önemlidir. Binaların enerji sınıfı ise en az C ve üzeri olmaktadır. C sınıfı enerjinin altında olan binalara ne yazık ki Enerji Kimlik Belgesi verilememektedir. Bu şekilde iskânda çıkmamaktadır.

Daha önceden yapılan binalar için de Enerji Kimlik Belgesi 2020 yılına kadar süre tanınmıştır. Bu süreye kadar binaların, bu belgeyi tamamlaması gerekmektedir. Bu şekilde 2020 yılına kadar bütün binaların Enerji Kimlik Belgesi olacaktır.

2020 yılından sonra her bina bunu ibraz edecektir. Satın alan ya da kiralayan kişiler, yapılarının ne kadar enerji tükettiğini ve ne kadar karbon saldığını bu belgeler aracılığı ile öğrenebilecektir.

Neden Enerji Kimlik Belgesi Alınmalıdır?

Enerji Kimlik Belgesi, bir zorunluluktur. Bu zorunluluk ise 5627 sayılı kanun ile gelmiştir. Kiralamalarda, alım da ya da satımda tercih sebebidir. Bu şekilde enerji yatırımları da doğru yere yapılacaktır.

0 Görüntülenme

1 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Profile picture for user salih529
salih529
09.03.2019 - 07:14

Yapılabilecek en önemli adımdı.Yaptırımıda iyi oldu belgeyi alamayan evi satamayacak kiralayamayacak en azından enerji kimlik belgesinde evin ne kadar yalıtımlı vs anlayabileceğiz bizim binayada yaptırdık Rav Mühendislik diye firmaya zaten sadece enerji kimlik belgesi işi yapıyorlar hızlıca çözdüler.