Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

facebook ile giriş yapma

17.04.2015 - 01:53

Merhaba arkadaşlar, uygulamamda (android)  facebook ya da google hesabıyla giriş yapılmasını istiyorum. Kullanıcı giriş yaptı ve uygulamada kendine göre tercihlerini oluşturdu diyelim. Kullanıcı uygulamayı kaldırıp daha sonra tekrar yüklediğinde ve eski hesabıyla giriş yaptığında önceki tercihlerini kullanıcıya sunmam için ne yapmam gerekir?Bu tercih bilgileri facebook sdksı yada google de veritabına mı kayıt olur? Activity im içinde bu bilgileri işleyip benim mi biyere kayıt etmem gerekir? yada daha farklı bir mantığı mı var? Fikri olan benimle paylaşabilir mi lütfen.

3120 Görüntülenme

1 Cevap

Tuğba Üstündağ
17.04.2015 - 11:35

İlk öncelikle kullanıcların uygulamanız içinden facebook hesabına girip , facebook ile ilgili işlemler yapmasını istiyorsanız, "Android Uygulamalarına Facebook Entegrasyonu" adlı makalem size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/blog/android-uygulamalarina-facebook-entegrasyonu

" Kullanıcı uygulamayı kaldırıp daha sonra tekrar yüklediğinde ve eski hesabıyla giriş yaptığında önceki tercihlerini kullanıcıya sunmam için ne yapmam gerekir" burda bahsetigniz tercihlerden kastınız nedir?

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Ahmet
17.04.2015 - 13:00
Yazınızı gördüm tuğba hanım. Dediğiniz gibi makalenizde facebook da oturum açmayı ve facebookda işlem yapmayı anlatmışsınız. Benim öğrenmek istediğim diğer bir konu ise mesela oyun yapmış ve kullanıcı oyunda 100 level geçmiş olsun. Kullanıcı oyunu kaldırdı yada cihazını değiştirdi, oyunu tekrar yüklediğinde tekrardan kaldığı levelden devam etmesini istiyorum. Bu kaldığı level bilgisi kullanıcının facebook kullanıcı adına göre yada başka birincil anahtar id'sine göre mi kayıt edilir henüz hiç örnek uygulama yapmadım bununla ilgili başlamadan önce kafamdaki soru işaretlerini kaldırmak istiyorum.
Tuğba Üstündağ
17.04.2015 - 13:22
Oyun dan kastınız Facebook içindeki bir oyunsa, dataları facebook kendi sisteminde tutacağından, kullanıcının sizin mobil uygulamanızı kaldırıp kaldırmamasından etkilenmezsiniz Fakat oyun facebook değilde mobil tarafındaysa işler o zaman baya değişir
Ahmet
17.04.2015 - 16:27
Örnek olarak oyunu söyledimde mantığı aynıdır diye, benim projem oyun değil mesela kullanıcı kilitli kutuları açabilecek sorulan sorulara cevap vererek. Peki bu noktada işler değişir derken nasıl bi yol izlemem gerekir tuğba hanım.
Tuğba Üstündağ
17.04.2015 - 16:45
Kullanıcı uygulamayı yüklediğinde cihazın device Id sini alırsınız ve bu değeri bir web servis aracılığı sunucudaki veritabanında user tablosuna kayıt edersiniz.Yani bilgileri sunucuda tutarsanız. 2. yapmanız gereken kontrol,kullanıcıya ait kaybetmek istemediginiz verileri gösterdiginiz android kod bölümünde cihazın device id sini sunucya gonderip "select" sorgusuyla sunucudaki device id yi karsılastırır ve verileri, android tarfına gönderirsiniz. Bölelikle kullanıcı uygulamayı silsede siz verileri sunucudan cekcegnizden , veriler gitmemiş olur.
Ahmet
17.04.2015 - 22:55
çok teşekkür ederim en kısa sürede deniycem.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.