Soru & Cevap

Farklı API Seviyeleri için Farklı Tasarım ...

22.02.2015 - 10:34

Merhaba arkadaşlar,

Şu anki uygulamamda eski seviye Android cihazlar için ActionBarSherlock kütüphanesini kullanıyordum. Uygulamamı material design geçirmek istiyorum. Bunun için ActionBarSherlock kütüphanesini kaldırmam mı gerekiyor? Yoksa, Android 4 ve üzeri seviyeler için Material Design kullanabilir miyim, ActionBarSherlock'u kaldırmadan.

1 Görüntülenme

1 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

picture-3606-1408610132.jpg
cgural
23.02.2015 - 10:33

Burada iki soru var. İlki "uygulamamı material design'a geçirmek istiyorum ve bunun için actionbarsherlock'u kaldırmam mı gerekiyor?" sorusu. İkincisi de "Android 4 ve üzeri seviyeler için Material Design kullanabilir miyim, ActionBarSherlock'u kaldırmadan"

İlk durumda evet, ActionBarSherlock kütüphanesi öntanımlı olarak material design temalarını desteklemiyor. Bunun ötesinde bu kütüphane artık geliştirilmiyor bile. Bkz: https://github.com/JakeWharton/ActionBarSherlock Bu sebeple bu kütüphane yerine Google'ın AppCompat adını verdiği kütüphaneyi kullanmanız gerekiyor. Bkz: http://android-developers.blogspot.com.tr/2014/10/appcompat-v21-material-design-for-pre.html ve https://developer.android.com/tools/support-library/features.html#v7-appcompat

İkinci durumda da evet, Android 4 ve üzeri seviyeler için MD kullanabilirsiniz. Ancak 4 ve altı için de kullanabilirsiniz. Bu durumda da ABS ile yolunuza devam etmemelisiniz. Android'in AppCompat isimli support kütüphanesini kullanmayı bir düşünün. 

Android Destekleme (Support) kütüphaneleriyle ilgili şu belgeye bakabilirsiniz: Android 201 - Destekleme Kütüphanesi'nin (Support Library) Kurulumu

Abdullah
23.02.2015 - 10:45
Çok teşekkürler. Cevaplar gayet açıklayıcı.