Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Google Play ne kadar güvenilir?

13.12.2014 - 00:48

Google play den developer hesabı aldım ve ilk uygulamamı ekledim. Uygulamada ücretsiz yayın yapan tv kanalları vardı. Bir hafta sonra uygulamamı askıya adlılar. 

Gerekçe: Başkalarının haklarının ihlali ve aldatıcı davranış

REASON FOR REMOVAL: Violation of the intellectual property and impersonation or deceptive behavior 

Çok üzüldüm,moralim bozuldu. Önce BİLDİRİMSİZ askıya alındı yazısı gözüküyor sonra nedeni size geliyor. Hangi içerik olduğu paylaşılmıyor ve önceden kaldırımanız istenmiyor. Böylece insanların emekleri ve zamanı heba oluyor.

Tamam dedim yeni bir program ekleyeyim, kelime testi adında bir program oluşturdum.  İsmini ikonlarını dahi GNU ticari kullanabilenlerden seçtim. Uygulama tamamen bana aitti be başkasına ait telif hakkı içeren hiçbirşey yoktu. Uygulamayı ekledim ve daha yayınlanmadan aynı mesajla karşılaştım program “askıya alındı.”  Bir de bu ihlaller sayılıyor ve tekrarlanırsa hesabınız iptal edilir diyorlar. İyi niyetli de olsanız iki defa askıya alındı yazısız geliyor karşınıza. Geriye dönderemiyorsanız,keşke düzeltseydim ne varsa diyorsunuz ama olmuyor. Programlar birbirine benzemeyecekmiş öyle de yazmışlar "cant be smillar to other peoples product". 1000 tane uygulamayı veya ismin benzeyip benzemediğini nasıl kontrol edeceksiniz. Programın yasalara uygun versiyonunu ekleyin diye mesaj vardı. Tekrar ederseniz geliştirici hesabınız da kapanır diye tehdit ediyorlar. Programı düzeltip ekledim. Yine askıya alındı. Asla askıya alınlamaları geri çevirmiyorlar "We wont reinstate your apps" şeklinde otomatik mesaj geliyor.

İyi niyetlisiniz ama onlara durumu anlatamıyorsunuz.

Hesabım şu an devre dışı kaldı. Harcadığım zaman ve ödediğim 25$ da çöpe gitti. Bence bindikleri dalı kesiyorlar. Telif hakkından bahsediyorlar ama insanların ve kullanıcıların haklarını çalıyorlar. Bir geliştirici olarak play hesabımın 1 ay sürmesi bende kötü izlenim bıraktı. Ben buna şımarıklık diyorum. Milyon dolarlık bir şirketin böyle basit kazançlar peşinde koşması üzücü. Ayrıca Türk geliştiricilere karşı önyargılılar. Programlarımız bakıyorum teker teker siliniyor.

"REASON FOR REMOVAL: Violation of the intellectual property and impersonation or deceptive behavior "

Gerekirse hakkımı uluslar arası alanda ve yerel olarak arayacağım. Sizce neler yapabilirim?

7618 Görüntülenme

6 Cevap

Harun Yetiş
14.12.2014 - 23:51

Ulaş bey yazdıklarınıza tekar katılıyorum. Dua Zamanı adındaki 180.000  indirmeye ulaşmış uygulamı diğer bir uygulamamdaki ihlalden dolayı bir bahene ile askıya aldırlar ve sonradan hesabımı kapattılar. Google 3 ihlale banlama olayına bir çare bulması gerekiyor yoksa android işinden cidden soğudum workspace mi açasım bile gelmiyor. Hatta şimdi itunes develper hesabı alma işlemlerine bakıyordum. Yani ios a geçemeyi bile düşünüyorum.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Ulaş Öcal
14.12.2014 - 01:45

"Google Play artık tam bir çöplük halini aldı. Ne ararsan bulacağın hiçbir işe yaramayan uygulamalar ile doldu. Bu nedenle Google bununla mücadele etmeye çalışıyor. Bunu tam olarak çözemeyeceğini bildiği için zaten sıfırdan Google Play'e alternatif oluşturacak yeni bir mağaza kurmaya çalıştığına dair söylentiler var. İnşallah bir an önce olur da bir an önce işlerimizi yoluna koyarız..".

 

Yani yukarıdaki nedenler de kişileri banlamanın bahanesi oluyor ödedikleri para bşa gidiyor,google a kalıyor.. Bunun bahane olduğunu artık bilmeyen var mı? Ayrıca 5 senedir hem windows hem de mobil yazılımları olan biriyim,dediğiniz gibi çöp olmayan ve tutulan yazılımlar. Çalışmalarım amatör değil profosyonel seviyededir. Alanında yabancı versiyonları da olan Cnet,sofpedia ve Softonic gibi sitelerde de yayınlanan onlarca programım var.

 

Şu an türklere helpouts yasak. bakın video görüşme avrupalılar ve ingilizlere açık sadece. Bu emparyalist oyunlar başka birşey değil. 

Çalışmalarım

http://yazilimindirtr.blogspot.com.tr

http://softwaredevtr.blogspot.com.tr

 

 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Mehmet Türker Pektaş
13.12.2014 - 19:24

Google Play artık tam bir çöplük halini aldı. Ne ararsan bulacağın hiçbir işe yaramayan uygulamalar ile doldu. Bu nedenle Google bununla mücadele etmeye çalışıyor. Bunu tam olarak çözemeyeceğini bildiği için zaten sıfırdan Google Play'e alternatif oluşturacak yeni bir mağaza kurmaya çalıştığına dair söylentiler var. İnşallah bir an önce olur da bir an önce işlerimizi yoluna koyarız...

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Cuma
13.12.2014 - 18:40

Aynı dertten bende yandım telif vs. yüzünden bilmeden 3 kere askıya alındı yazısını gördüm hiç haberim bile yoktu 3.cüde hesabı kapattıklarından uygulamayı yükledikten sonra uyarı gönderip kapatmak yerine direk yasalara uymuyorsa hiç kabul etmemesi gerekiyor bana da bu mantıklı olanı. 

Ama artık bi konu da da hak veriyorum google'a çünkü google play store artık bir sürü gereksiz çöp uygulamayla dolu 25 doları veren herkes en basit uygulamayı bile yüklüyor ve haliyle play store çöp uygulamalarla doluyor. 

İos'in app store'unda öyle bir şey yok ama neden çünkü orda 100 dolar geliştirici hesabı ve yıllık ücretlendiriyorsunuz haliyle oraya bir şeyler yükleyecek developer  gereksiz uygulamalarla çıkmıyor kullanıcı karşısına en iyisini yapıp en yükseğinden de fiyat koyup satıyor app store'da bence genel neden bu ama sizin projeniz orjinalse bilemem :)

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Harun Yetiş
13.12.2014 - 12:51

İOS dünyasında işler nasıl dönüyor bilmiyorum ama Andorid dünyasında yandex ve Amazonda böyle bir şey yok yüklediğin uygulamayı inceliyorlar eğer ihlali gerektiren bir durum var ise zaten yayınlamıyorlar. Yayınlamadıları zamanda bunu ihlal olarak saymıyorlar. Google işi resmen ali cengiz oyuna dökmüş önce 25 dolarını alıyor. Sonra uygulamayı yayınlıyor bir hafta sonra senin uygulaman " gönderdikleri ifade hepside aynı "iolation of the intellectual property and impersonation or deceptive behavior provisions of the Content Policy. Please refer to the IP infringement and impersonation policy help article for more information."  diyerek uygumayı askıya alıyor. Geriye kalıyor 2 hakkın. Tekrar başka bir uyglama yükledin onuda icondan vs den yayınlamıyor. Geriye kaldı 1 hakkın. Ne olacak şimdi. Tek bir hakkın yayınlama hakkın olan google playde ne yapabilirsin soruyorum orjinal fikir diyen arkadaşlara. 

Google burada çok büyük haksızlık yapıyor. Kardeşim ben sana 25 doları vermiş senden hizmet hakkı kazanmışım. Ya 3 ihlal durumunda askıya alyacaksın yada ilk yüklemede uygulamayı iyi kontrol edip ona göre yayınlacaksın. Bu şekile olmaz ise amatör developerin andorid macerası 1 ayda bitiverir. 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Mesut Gülecen
13.12.2014 - 01:19

google playde çok uygulama var artık google benzeri olan uygulamaları yasalarına uygun dahi olsa askıya alıyor fikriniz bile orjinal olacak artık mecbur

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Ulaş Öcal
13.12.2014 - 01:59
Sağol Mesut Kardeş bu da güvenme para ve zamanına yazık olur anlamına geliyor. Gerçekten eklediğim ikinci program tamamen birebir orjinaldi. Bu google avrupadan da çok şikayet alıyormuş. Ab bölünsün ticari faaliyetleri ile arama motoru demiş. Gerçekten haklılar. Büyüdükçe tekel oldular. hangout ile canlı görüştüm derdimi anlattım Eric adındaki birine. Bana hak verdi üzüldüğünüz söyledi o kadar mail attım hesabımı aktifleştirmemişler. Artık playden de tiksidim. Windows dahil yerli yabancı onlarca programım var beni android den de soğuttular. Google amca bindiği ağacı kesiyor.
Mesut Gülecen
13.12.2014 - 15:52
aynen bindiği dalı kesiyor google sırf bu yüzden ıos a yönelesim var benimde

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.