Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

gösterilmeyen değerler ne olacak

16.01.2014 - 21:12

adroid eğitimlerine yeni başladım.pek teknik bir soru değil merak ettiğim şey.sorum şu; eğitimleri okuyorum videoları izliyorum ama diğer derslerde gösterilmeyip bir derste pat diye karşıma çıkan şeyler var.bunları nası öğreneceğim? yani başka kaynaklardan da yaralanacağım ama tereddütte kaldım.buranın illaki yararı oluor ancak mesela burdaki eğitimleri bitirdğimde basit uygulamalar geliştiriyor olabilecek miyim? bir menü yapabilirmiyim, ayalardan kısayallar atanıp soldan gelen slider bir menü mesela?

3084 Görüntülenme

3 Cevap

Mehmet
01.03.2014 - 17:57

Aslında konular banada karışık geldi iki eğitim bitirdim fakat çok boşluk var. Sadece burada verilen bilgilerle elbette ilerlenilmez. Gözlemlediğim kadarıyla derslerin içerikleri daldan dala atlayarak ilerliyor. Programlama tecrübesi hiç olmayan yada çok az olanların bu derslerden pek faydalanabileceklerini sanmıyorum. Ama yinede güzel bir platform paylaşım açısından birşeyler yapmaya çalışan insanlara ulaşabilmek açısından en başta ülkemiz açısından ileriye dönük olarak derlerin içerikleri geliştirilip devamı gelirse güzel işler çıkacağını düşünüyorum.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Caner Güral
17.01.2014 - 10:43

Biraz karışık bir soru olmuş. :) 

Bir konuyu okurken ya da öğrenirken eğer sırayla gelmenize rağmen önceki konularda geçmediğini düşündüğünüz bir şey olursa (terim, özel bir sınıf/metot vs) lütfen geribildirim formunda bunu belirtin. Kati surette doğru olmasına gerek yok, size öyle gelmiş dahi olabilir; bildirmekten çekinmeyin. Çünkü bu da bir veridir.

Bir eğitim içeriğinin tasarlanması sırasındaki yapı ne kadar sağlam olursa olsun, metne dökülürken önceden tahmin edilmeyen şeyler olabilir. Çok normal. Bunları kullanıcıların geribildirimleri kusursuzlaştıracak.

Diğer sorunuza gelecek olursam... Bahsettiğiniz özelliği (dinamik slayt menü) bir uygulamaya gerçeklemek için gerekli eğitim içeriği şu an kısmen burada var. Ancak parçaları birleştirmek için onları bir süre tatbik etmiş olmak gerek. Henüz olmayanları da soru-cevap bölümününün ve geribildirimlerin nabzına göre hazırlıyoruz.

Size tavsiyem, eğer dinamik - kullanıcının tercihleriyle şekillenen bir slayt menü yapma konusunda hiçbir fikriniz yoksa bunun üstesinden gelebilmek için sorunun kendisini parçalara ayırmayı denemelisiniz. Soru-cevapta "kullanıcının tercihleri nasıl kalıcı hale getirilir?" ve "basit bir slayt menü nasıl yapılır?" şeklinde sorular sorduğunuzda, (android için söylüyorum) SharedPreferences ve SlidingPaneLayout hakkında kafanızda bir şeyler oluşur. Buradan sonra bu ikisini birleştirme yoluna (SharedPreferences'tan gelen tercihe göre SlidingPaneLayout'u oluşturmak gibi) gidebilirsiniz. Takıldığınız yerde, kodunuzun hata verdiği veya çözüm üretemediğiniz bir sorunda da tekrar soru-cevap bölümüne gelebilirsiniz.

Verimli geçmesini dilerim.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

demirkan
17.01.2014 - 08:10

konular temelden basladigi icin yapabilirsin.

pat diye karsina cikan ne mesela?

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Cem EKKAZAN
17.01.2014 - 15:39
açıkçası şu ana kadar pek kafama takılan yada çözemediğim bir şey olmadı.ancak ara ara bir konuyu anlatırken örnek bir uygulama yapmış ama bazı yerlerdeki kodları çözemiyorum mesela o uygulamada.açıklamamış.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.