Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Hangisinde Geliştireceğim?

28.05.2013 - 07:17

iOS'i çok seviyorum. Çok da güzel görünüyor ama arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla en zor geliştirme dili iphonemuş. Android'de iyi aslında ama hangisinden başlayacağımı biledim. En kolayında Windows Phone olduğunu söylüyorlar.

Siz hangisinden başlamamı önerirsiniz? iOS zor mu gerçekten?:/

4655 Görüntülenme

4 Cevap

Kamil Hatipoğlu
04.02.2017 - 17:30

ios dan başlamanı tavsiye ederim, kiralık vinç için bir tane yapmıştım androidde web tabanlı çalışıyor ama geliştiremedim ios a döndüm.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Can Uludağ
22.09.2013 - 00:56

Bir "Android Geliştirici" olarak sıfırdan başlıyorsan iOS dünyasına girmeni tavsiye ederim. 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Tugay
21.09.2013 - 18:26

Zorluğundan ziyade başka başka düşünülecek çok farklı kriterler olmalı kanaatimce. Pazar payı, kullandığın telefon, beğendiğin işletim sistemi gibi konular çok önemli, bunlara dikkat etmen daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Kafanda kriterlerini belirttikten sonra tekrar bir soru yazarak (nedenlerini açıklayarak) bizlerden fikrimizi alabilirsin.

Teşekkürler.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Cem Türker
09.09.2013 - 15:57

Mobil uygulama geliştirirken native akış ve geliştirme ortamlarından kaçınmamak gerekiyor. Çünkü kullanıcılarının alışkanlıklarını kırmamak aslında esas olarak almamız gereken  hedeftir. Uygulamanı ilk defa kullanacak olan kişinin, kullanmayı öğrenmek için azami süre sarfetmesini sağlamak yazılımcının/ux designer ın işidir. O yüzden native geliştirmeden kaçınılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Asıl cevaba gelirsek; iOS geliştirmek o kadar da zor değil aslında. Tek sıkıntı dışardan baktığında objective-c dilinin syntaxinin "biraz" sıradışı olması. Onun haricinde iOS için sunulan cocoa touch framework ü ve XCode ide'si oldukça yetenekliler. Güzel bir başlangıç yapmak için Geleceği Yazanlar'da bulunan online desler senin için oldukça faydalı olacaktır.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.