Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Harita uzerinde belirli lokasyonlari gosterme

02.10.2013 - 10:50

Merhaba ,  bazi uygulamalarda harita uzerinde eczaneler , benzin istasyonlari , camiler gibi yerler gosteriliyor.

Bu yerleri harita uzerinde gosterebilmek ilgili yerlerin enlem ve boylam bilgilerini programci bir yerlerden temin ederek mi uygulama uzerinde gosteriyor yoksa Map SDK lerinin bu islemler icin hazir apileri mi var?

Programcinin butun eczanelerin/camilerin enlem ve boylam bilgilerini tespit edip programa eklemesi biraz zor gibi geldi bana. Bu konuyla ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim.

5804 Görüntülenme

5 Cevap

Murat Şişman
08.10.2013 - 05:29

Uygulamalarda görmüş olduğunuz Map üzerindeki ikonlar (Pinler) programcı tarafından harita üzerine eklenmektedir. Hali hazırda bir webservice veya hardcoded şekilde uygulama içerisinde tutual lokasyon bilgileri sayesinde haritaya eklenir.

Örn: Harita üzerinde Eczaneleri listelemek için iOS Xcode tarafında şu mantık izlenir;

Dictionary { İsim=Murat Eczanesi, latitude:29.23456 longitude:41.03456, telefon:5324747869  }

MyAnnotation *annotation = [[Annotation alloc] initWithCoordinate:CLLocationCoordinate2DMake(latitude, longitude)];

[myMap addAnnotation:annotation];

 

Yukarıdaki bilgiler JSON veya XML şeklinde okunup ayıklandıktan sonra harita üzerine ANNONATION olarak eklenir. Annonation harita üzerindeki pin demektir.

Annonation olarak eklemek için Latitude ve Longitude (Enlem / Boylam) mutlaka belirtilmelidir. Enlem ve boylam belirlendikten sonra corelocation formatına çevrilip harita üzerine standart iOS Pin'i eklenir. Bundan sonra o pin üzerine istediğiniz yazıyı yazıp grafiği SubView olarak ekleyebilirsiniz.

Sadettin POLAT
02.10.2013 - 13:58

Caner bey cevap icin tesekkur ederim.

Caner Güral
02.10.2013 - 13:43

Google Maps'te türüne göre mekan bilgisi çekmek için arama yaparken, göndereceğiniz isteğe parametre olarak verebildiğiniz önceden tanımlı bazı mekan tipleri varmış: https://developers.google.com/places/documentation/supported_types Cami, eczane, mezarlık, çiçekçi... Dönen sonuç da ona göre oluyor. Tabi bu sonuçların gerçeğe olan yakınlığı da sisteme girilen veriyle oluyor. Örneğin yaşadığım yere ilişkin bir fırın aradığımda çok az sonuç dönmesi normal.

 

  • Filtered HTML

    Plain text

    Basic HTML

  • Dikey Sekmeler