Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

ios swift arayüz tasarımı

06.02.2015 - 20:46

Aşağıdaki resimde yer alan tarzda bir arayüz tasarımı için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ? Temel olarak anlatabilir misiniz ?


Ben ViewController içerisini dolduran bir imageview ekledim önce ve buna arkaplan grafiğini ayarladım. Ancak arkaplan üzerine gelen bu menüleri button ekleyip mi yapacağız yada tabloyla mı ya da yine imageview olarak mı ?

Ayrıca diğer bir konu iPhone 4S, 5, 5S, 6, 6 Plus ekranlarındaki boyut farklılığına göre oluşan tasarım sorunlarını nasıl çözeceğiz ?

4171 Görüntülenme

1 Cevap

Anıl SÖZERİ
06.02.2015 - 22:58

Merhaba,

Tasarım için ImageView'e User Interaction ekleyebilir veya butona image ekleyebilirsiniz.

Farklı cihazlarda aynı görüntüleri almanız için ise iOS 8 ile birlikte gelen Size Classes üzerine çalışmanızı ve bununla beraber Adaptive Layout kavramı üzerine yoğunlaşmanızı tavsiye ederim.

Linkleri incelerseniz faydalı olacaktır;

Adaptive Layouts

Adaptive UI

İyi çalışmalar..

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Burhan Aksendir
07.02.2015 - 15:18
Teşekkür ederim. Standart ui elementlerini bahsettiğiniz tekniklerle farklı cihazlara göre ayarlayabiliyorum. Ancak benim anlayamadığım söz konusu resim olduğunda doğal olarak resim deformasyona uğruyor. Bu noktada nasıl bir teknik izleneceğini anlayamadım. Her bir cihaz ekranı için ayrı bir resim tasarlayıp mı imageview'e set edeceğiz ?
Anıl SÖZERİ
07.02.2015 - 15:46
Zaten iOS programlama da eklediğiniz resimlerin 2 katı ve 3 katı şeklinde boyutlarını eklemeniz gerekiyor. image.png, image@2x.png ve image@3x.png şeklinde otomatikman doğru çözünürlük için olan image'ı seçecektir geri kalanı da benim belirttiğim gibi çözebilirsiniz.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.